Наташа Ракетић, новинарка првог програма Радио Београда, која је недавно боравила у Француској и обишла неке од градова и стадиона где ће се играти утакмице, рекла је током гостовања у емисији „Свет са Спутњиком“ да се тамо осећала веома безбедно.
„У Француској се ово првенство с нестрпљењем очекује. Полицајци на коњима и војници на улицама Француске уливали су ми поверење. Било је видно да је безбедност појачана, од аеродрома, преко метроа и градских улица, до обезбеђења на стадионима“, каже Ракетићева.
Према њеним речима, живот се у Француској након терористичких напада наставља, а утисак је да становништво има поверења у државу и осећа се безбедно. Како каже Наташа Ракетић, Француска намерава да се кандидује за наредне Олимпијске игре, и сада, током европског фудбалског шампионата, желе да покажу да су способни да организују велика такмичења.
Да од евентуалних терористичких напада не страхују ни фудбалери ни грађани Француске сматра и Иван Ћурковић, некадашњи голман Вележа и Партизана, репрезентативац Југославије и капитен француског Сент Етјена.
„Фудбалери су усредсређени на игру — када изађу на терен, мисле само на фудбал. Не верујем да ће размишљати о безбедности у тим тренуцима. Биће сјајног фудбала, и не плашим се да ће неко бацити бомбу на терен, јер су предузете изузетне мере безбедности“, каже Ћурковић.
Милан Пашански из Форума за међународну безбедност и тероризам подсећа да терористи постижу циљ онда када завлада несигурност, када народ нема поверења у државу и престане да верује да она може да заштити своје грађане. Француски систем безбедности, међутим, каже Пашански, у прошлости није успео да се адекватно ухвати укоштац са домаћим терористима.
„Превентива је мера вредности безбедносног система. Мислим да су Французи сада коначно у томе успели, поучени искуством напада које су претрпели. Ипак, проблематично је на толиком простору обезбедити да све прође на најбољи начин. ’Ролан Гарос‘ је био нека врста генералне пробе, али њега је релативно лако осигурати. Фудбал ће се сада играти у десет градова у Француској, а то уопште није лако обезбедити“, оцењује Пашански.
Нелагода због могућих претњи по безбедност порасла је у уторак, када је Велика Британија упозорила своје грађане да постоји „озбиљна претња од тероризма“ током првенства, које ће трајати месец дана. Немачки играч одбране Жером Боатенг јавно је саопштио да је забранио својој породици да гледа утакмице уживо, јер је забринут за њихову безбедност. Прву утакмица првенства репрезентација Француске игра с Румунијом, на „Стад де Франс“ у Паризу.
Иначе, у подножју Ајфелове куле у четвртак увече ће се одржати велики концерт под отвореним небом, што ће бити први велики безбедносни изазов за француске власти уочи почетка Европског првенства. Познати ди-џеј Дејвид Гета наступиће на простору у срцу француске престонице, који може да прими 90.000 људи.