Он је, у интервјуу француском дневнику „Журнал ди диманш“, објаснио да Руси знају да тај систем није у могућности да се супростави њиховим нуклеарним потенцијалима.
„Наша опрема је распоређена на југу у Румунији и близу границе Русије у Пољској, тако да ни не може да пресретне руске ракете. Уз то наше ракете у том систему немају нуклеарне бојеве главе“, подвукао је Столтенберг.
Упитан за војну вежбу „Анаконда“, на којој ће учествовати 25.000 војника у Пољској, он је објаснио да је тај маневар организовала Пољска и да је одавно најављиван, а да је Русија позвана да дође да га прати.
Истовремено је додао да је Русија спровела војне вежбе у којима је учествовало до 80.000 војника, и то, како је истакао, без транспарентности.
Столтенберг је додао да је Русија утростручила војни буџет и да је користила силу против суседа, посебно у Украјини, „где је анектирала Крим“, а НАТО има задатак да заштити своје савезнике, па ће зато распоредити четири батаљона у балтичким земљама и у Пољској.
Он је даље, не желећи да обелодани обавештајне податке, оптужио Русију да све више тестира нуклеарно наоружање и користи реторику застрашивања уз примену забране приступа, посебно на простору Калињинграда.
Столтенберг је истовремено нагласио да НАТО не сматра Русију претњом. У вези са иницијативом председника Француске Франсоа Оланда и министра иностраних послова Жан Марк Ероа да се одржи Савет НАТО-Русија пре самита НАТО-а у Варшави, заказаном за јул, он је рекао да се о томе управо воде разговори са чланицама НАТО-а.
Столтенберг је навео да је на прошлом Савету у априлу разговарано о бројним важним питањима и да је то било неопходно због бројних деловања руских снага које су дошле у опасан контакт са снагама НАТО-а у Балтичком и Црном мору.
„Има пуно инцидената који нас терају на реакцију, али понављам да не сматрамо Русију претњом и да НАТО не жели нови Хладни рат са том земљом“, рекао је он.
На питање да ли НАТО запоставља проблеме на Блиском истоку, Столтенберг је одговорио да је НАТО спреман да одговори на сваки захтев за интервенцију у Либији, али једино ако долази од међународно признатих власти и то у склопу акције УН.