Тржиште је у 2015. години достигло обим од 65 милијарди долара, у односу на 58,4 милијарде из прошле године. Куповина Ријада порасла је на 9,3 милијарде долара 2015. године, пише „Блумберг“.
„Нагли пад куповине наоружања Саудијске Арабије изазван је њеним учешћем у конфликту у Јемену. Захваљујући томе је и светска продаја војне технике порасла за 10 одсто у односи на извештај из 2015. године“, наводи агенција.
Значајно је порасла потражња за оружјем у већини земаља Блиског истока и Југоисточне Азије.
Према подацима из 2015. године, Саудијска Арабија заузима прво место по обиму увоза наоружања у свету, повећавши куповину прошле године за 50 одсто. Друго место по куповини оружја прошле године заузела је Индија, док је трећа била Аустралија.
Према подацима Стокхолмског међународног института за проучавање мира (СИПРИ), издаци за војску у свету су у 2015. години достигли 1,7 билион долара, што је један одсто више него у 2014. години, док су Сједињене Државе и даље лидер у војној потрошњи која чини 36 одсто укупних војних издатака у свету. Друго и треће место заузимају Кина и Саудијска Арабија, док је Русија на четвртој позицији.