Амерички државни секретар Џон Кери изјавио је у среду да стрпљење Вашингтона „није бесконачно и да је практично ограничено тиме да ли ће Асад бити позван на одговорност“.
Касније је Стејт департмент САД објаснио да је на овај начин кери изразио своју нервозу због ситуације у Сирији.
Лавров је, наступајући на Петербуршком међународном економском форуму, навео да је изненађен Керијевом изјавом.
Према његовим речима, Русија никоме није ништа обећавала – стране које учествују у решавању сиријског сукоба договориле су се да се руководе договором Међународне групе за подшку Сирији, који је утврђен резолуцијама Савета безбедности Уједињених нација.
Према мишљењу руског министра, напретка у преговорима о Сирији нема.
„Никако не може да почне политички дијалог уз учешће свих сиријских страна“, рекао је Лавров.
Он је додао да за то што је немогуће довести све стране за преговарачки сто, у складу с резолуцијом Савета безбедности УН, није одговорна Русија него САД „које из неког разлога не могу или не желе да притисну своје савезнике у региону, а ти савезници у региону заузимају ултимативне позиције“.
Руски шеф дипломатије о ситуацији у Сирији, као и у Либији, разговарао је на маргинама скупа у Петербургу с генералним секретаром УН Бан Ки Муном, саопштено је из Министарстгва иностраних послова Русије.
„Саговорници су причали о најактуелнијим питањима на међународном плану, укључујући и ситуацију у Сирији, Либији, Јемену, мировни процес на Блиском истоку, борби против међународног тероризма. Изражена је општа сагласност о потреби да се учине додатни напори за постизање напретка у најскоријем решавању регионалних криза“, пише у саопштењу.
„Лавров је истакао да праведно и одрживо решење тих проблема захтева да се узму у обзир интереси свих укључених страна“, наводи се у документу.
Две стране су се, такође, разговарале и о питању борбе против тероризма, а посебно у контексту реформе архитектуре УН за борбу против тероризма.