Очекује се да ће овогодишњи форум оборити све рекорде — на њему учествује више од 10.000 људи.
„Ако то и није рекорд, онда је близу тога“, рекао је новинарима помоћник руског председника Јуриј Ушаков.
Укупно на „руском Давосу“ учествује 60 земаља, више од 500 страних компанија, преко 600 руских и 2.500 страних новинара. Такође, биће одржано и више од 100 догађаја — округлих столова, дебата и слично.
За три дана трајања форума учесници планирају да потпишу стотинак важних споразума и уговора.
Међу учесницима су шефови држава и влада, као и међународних организација. У град на Неви стигли су председници Казахстана и Гвинеје, премијери Италије и Малте, председник Европске комисије, генерални секретар УН и наравно шефови великих компанија, као и бројни међународни експерти, научници, јавни радници и представници медија. Сви они су се окупили на новом месту, недавно изграђеном конгресном и изложбеном центру „Експо-форум“, највећем у Источној Европи.
Ове године слоган форума је „На прагу нове економске реалности“. У центру пажње је економски развој и билатерална сарадња међу државама у области привреде, енергетике, банкарског сектора, малог и средњег бизниса…
„Наравно, једна од главних тема је енергетика. Очекује се да ће се разговарати о пројекту ’Северни ток 2‘ и изгледима обнављања дијалога на тему енергетике на релацији Русија-ЕУ“, најавио је Ушаков.
Западни аналитичари оцењују да ће Петербушки форум отопити лед између Русије и Европе. Они констатују да по питању антируских санкција у ЕУ постоји раскол као никад до сад, и да се многи политичари и економисти залажу за њихово ублажавање. Самим тим, оцењују експерти, долазак европских делегација и званичника, у датим околностима, важан је сигнал.
Притом, у претходне две године Европљани су одсуствовали са тог догађаја и за то време је много тога изгубљено. Од 2013. до 2015. године обим трговинске размене између ЕУ и Русије смањен је за 120 милијарди долара, тј. за 35 одсто.
Бивши председник Француске Никола Саркози је већ изјавио на Петербуршком форуму да би ЕУ требала да укине санкције Русији, али да Москва, како је рекао, треба да учини први корак.
„Ми не можемо себи да дозволимо да трпимо и најјачи треба први да пружи руку. А најјачи су Русија и председник Путин“, рекао је он.
Руски председник Владимир Путин имаће прилично згуснут распоред током форума. Он ће одржати неколико састанака, а сусрет са председником Европске комисије Жан Клодом Јункером сматра се кључним — очекује се да ће разговарати о бројним питањима, укључујући и санкције.
Долазак Јункера у северну руску престоницу изазвао је бројне коментаре, а он је због тога био предмет критике на Западу.
На маргинама форума Путин ће се састати и са генералним секретаром УН Бан Ки Муном, а главне теме разговора, како се очекује, биће борба против тероризма и регулисање ситуације у Сирији.
Руски шеф дипломатије Сергеј Лавров је рекао да дугачка листа западних гостију на форуму говори о томе да се ефекат санкција топи.