„Очекујем да разменим мишљења са лидерима Србије о билатералним односима, као и о другим питањима од заједничког интереса и с њима заједно испланирам будући развој наших билатералних односа“, поручио је председник Кине у говору на београдском аеродрому „Никола Тесла“, по доласку у тродневну посету Србији, чија је писана верзија достављена Танјугу.
Кинеска страна је, како је истакао, спремна да заједно са српском, користећи добар тренд, подиже ниво билатералних односа и практичну сарадњу на још виши ниво и тиме отвори нову ситуацију узајамне користи сарадње, заједничке победе и заједничког развоја.
Си је изразио задовољство због званичне посете, како је навео, „лепој Републици Србији“ на позив председника Томислава Николића и пренео најсрдачнији поздрав и најлепше зеље влади и народу Србије, у име владе и народа Кине.
Он је навео да је традиционално пријатељство Кине и Србије, као и њихових народа, издржало историјска искушења турбулентних промена на међународној и домаћој сцени и да „бележи нови сјај из старе традиције“.
Према његовим речима, билатерални односи Србије и Кине су последњих година, нарочито од 2009. године кад је успостављено стратешко партнерство између две стране, „корачали брзом траком развоја“.
„Међусобна политичка поверења двеју земаља се учвршћују, а сарадња у области енергетике, изградње саобраћајних инфраструктура и пољопривреде бележе нове сјајне тачке, док је културна размена динамична, а размена људи све интензивнија“, рекао је Си.
Си је рекао и да Србија и Кина одржавају комуникацију и координацију у вези са међународним и регионалним питањима и добро сарађују у оквиру успостављања веза и сарадње између Кине и централне и источне Европе.
Венци на споменик страдалима у бомбардовању
Председници Кине и Србије Си Ђинпинг и Томислав Николић положили су данас венце на споменик настрадалим службеницима Амбасаде Кине у НАТО бомбардовању 1999. године.
Си и Николић су на тој локацији у Улици Трешњиног цвета положили камен темељац за изградњу Кинеског културног центра и открили споменик Конфучију, као и таблу новоименоване Конфучијеве улице и Трга пријатељства Србије и Кине.
Двојица председника упознали су се и са изгледом будућег културног центра, чија је макета изложена на том простору.
Полагању камена темељца присуствoвали су и председница парламента Маја Гојковић, председник владе Александар Вучић, министри у српској влади, као и представници кинеске делегације.
У НАТО бомбардовању 7. маја погинуло је троје службеника кинеске Амбасаде, а више њих је повређено.
Свечана вечера и специјални поклон
Николић је приредио вечеру у част Си Ђинпинга и том приликом му уручио необјављену фотографију Си Џонгсуна, оца садашњег председника НР Кине, снимљену 1986. године, када је Си Џонгсун предводио делегацију Комунистичке партије Кине на 13. конгресу Савеза комуниста Југославије. Николић је у посвети написао: „Знам да сте на свог оца поносни и да тугујете за њим, као и ја за својим. И он би данас био поносан на Вас“.
Кинески председник стигао је данас у тродневну посету Србији, а за суботу је планирана посета Железари у Смедереву.
Ово је прва посета једног кинеског председника нашој земљи после више од 30 година.
Авион кинеског председника су у ваздушном простору Србије дочекала три авиона Ратног ваздухопловства.
Председника Кине на аеродрому дочекали су председник Србије Томислав Николић са супругом, председник Владе Александар Вучић и председница Скупштине Србије Маја Гојковић.
На аеродромској писти приређен је свечани дочек, а уз црвени тепих стајали су дечаци и девојчице у српским ношњама са српским и кинеским заставама.
Си је дошао у Србију на позив председника Николића.