Руски председник је овако прокоментарисао предлог бившег председника Француске Николе Саркозија који се наступајући на пленарном заседању Петербуршког међународног економског форума заложио за укидање санкција Русији.
Саркози, међутим, сматра да иницијатор у вези с овим питањем треба да буде Москва.
Према мишљењу француског политичара, најјачи треба да пружи руку први. А „најјачи су Русија и председник Путин“, изјавио је Саркози и додао да ауторитет руског лидера на Западу нико не негира.
Према његовим речима, сада је тешко рећи како се може уверити Русија да су партнери расположени за такав рад.
„Мислим да је овде и данас потребно уверити не нас, него наше партнере у Кијеву, да испуне очигледне обавезе које су на себе преузели на основу Минског споразума“, навео је Путин.
„Брегзит“: Желимо дијалог с јаком Европом
„Желите да кажем шта Русија мисли, жели ли да разговара са јаком Европом или са слабом. Русија, наравно, жели да разговара с јаком Европом, јер водити дијалог са слабим партнером више кошта, увек се може очекивати да ће га неко са стране притиснути и да ће сви договори и планови заједничког рада бити разорени. А јак партнер никада неће дозволити тако нешто“, истакао је Путин на конференцији за новинаре након састанка с премијером Италије Матеом Ренцијем.
Руски председник је навео да се мишљења експерата о томе да ли ће Европа бити јака или слаба уколико Велика Британија изађе из ЕУ разилазе.
„Поједини експерти говоре да ће Европа бити боље сконцентрисана, а неки говоре да је то само први корак ка пропасти остатка Европе и тако даље“, рекао је Путин и нагласио да неће наводити своје лично мишљење о том питању.
„Сматрам да треба да поштујемо избор народа Велике Британије, какав год да он буде. Потребно је само сачекати неколико дана и видети шта ће се догодити“, закључио је Путин.
Путин: Русија нема везе с растом национализма у Европи
Русија нема никакве везе с растом популарности националистичких покрета у Европи, рекао је Путин.
"Ваше питање је сложено и део је овог питања — то је тврдња, тврдња Европе, утисак који се стиче у Европи да Русија наводно подржава некакве националистичке партије и да има с њима неке посебне односе. Ја сам одавно, пре десет година, говорио својим европским пријатељима да је уз политику коју они воде неизбежан раст популарности националистичких покрета и партија. С порастом прилива избеглица и миграната, управо се то данас и догађа. Ми с тим заиста немамо ништа“, рекао је Путин одговарајући на питање италијанског новинара.
Руски председник је навео да је питање помоћи избеглицама веома осетљиво, хуманитарно питање.
„Људима који беже од рата потребна је помоћ, али помажући им свака земља мора да мисли, пре свега, на своје грађане. Ми не намеравамо да се мешамо у та питања“, додао је руски председник.
ЕУ не треба да пребацује одговорност за Украјину на Русију
Путин је, такође, рекао да партнери из Европске уније не треба да пребацују на Русију одговорност за ситуацију у Украјини, посебно када је реч о питањима која су изван руске компетенције.
„Шта је тамо написано? До краја 2015. године унети измене у Устав. Али ми не можемо то да учинимо уместо кијевских политичара. Усвојити закон о амнестији — усвојен је, али није потписан. Ја нисам председник Украјине, не могу да потпишем уместо председника Украјине закон. Имплементирати закон о посебном статусу — он је усвојен, али није почео да делује, одложен је. Хитно су усвојили тамо још један амандман, мислим, члан 10, који је одложио његово увођење“, рекао је Путин.
„Тако се може левитирати бесконачно, али не сме се на нас пребацивати оно што ми нисмо у стању да учинимо. Разумем да није једноставно у Украјини данас доносити такве одлуке, за то је потребна велика политичка храброст и подршка становништва, као и главних политичких страна“, рекао је Путин.
„А наши европски партнери који то имају на уму не треба да пребацују на нас своју одговорност за оно што се догађа. Посебно у вези с оним питањима која су изван сфере наше компетенције. Потребно је да раде са својим савезницима у Кијеву ако заиста желе добро украјинском народу. Треба помоћи да се изађе из те затворене спирале, да се успоставе директан дијалог, директан контакт и директни разговори сукобљених страна“, додао је Путин.