То је у складу с предвиђеним прелазним периодом од два месеца, договореним крајем априла када су министар привреде Жељко Сертић и председник „Хестила“ Ју Јонг потписали уговор о продаји.
Аналитичари су тада редом истицали да ће, након преузимања смедеревске челичане од стране кинеског партнера, раст привреде Србије бити и већи него што је планирано, да ће свих 5.050 радника задржати радна места, а да ће бити отворена и нова.
Потписивање уговора о продаји иницијално је договорено пошто је у новембру 2015. делегација Србије предвођена премијером Александром Вучићем посетила Кину.
Када је уговор потписан, Вучић је поручио да је то велики дан за све раднике „Смедеревске Железаре“, да су такав дан и заслужили, након много година неизвесности, непроспаваних ноћи и размишљања хоће ли моћи да прехране своје породице.
Доказ колико је „Железара“ важна и за кинеског партнера јесте и то што ће „Железару“ сутра посетити и председник НР Кине Си Ђинпинг у оквиру своје тродневне посете Србији, прве након 30 година.
Иначе, кинеска компанија „Хестил“ је највећи произвођач челика у Азији, са годишњим производним капацитетом од 50 милиона тона.
Група је власник 37 високих пећи, од којих 23 високе пећи имају капацитет више од 1.000 кубних метара, а прошле године је произвела 47,8 милиона тона челика.
Приход „Хестила“ у 2015. години износио је 43,7 милијарди долара.
На глобалном нивоу запошљава више од 120.000 радника и у великој мери доприносе друштвеном богатству у свим географским подручјима где раде.
Кинеска компанија има 70 директних и индиректних компанија ван Кине, у више од 30 земаља и региона, као што су САД, Велика Британија, Аустралија, Јужна Африка, Канада, Сингапур, Швајцарска и Хонгконг.