Видно дирнут, оснивач сајта „Викиликс“, Џулијан Асанж се обратио путем видео-линка окупљенима у београдском Народном позоришту на трећем Филозофском театру, на четврту годишњицу свог заточеништва у еквадорској амбасади у Лондону. Његово обраћање пратила је публика у још осам светских метропола.
„Невероватно је видети оволику подршку за људе који се боре за једно схватање света“, рекао је Асанж.
Он је нагласио да је заточен у амбасади Еквадора због оптужби које су побиле чак и УН, међутим Велика Британија и Шведска, земље које су га оптужиле за неколико наводних кривичних дела, међу којима су и силовање, и даље одбијају да признају одлуку Светске организације.
Асанж је рекао да му оптужбе изнесене на његов рачун дају надљудску моћ да схвати праву природу пријатељства. Он је поменуо све своје саборце и узбуњиваче захваљујући којима су у јавност процуриле строго поверљиве информације америчке владе о глобалном надзору и механизму тајних операција америчке владе. Поменуо је Челзи Менинг, која је у САД осуђена на 35 година робије под оптужбом да је помагала Асанжу да објави тајне документе америчке владе; Едварда Сноудена, који је добио азил у Русији због разоткривања глобалног надзора грађана коју спроводи америчка Национална безбедносна агенција и многе друге који су оптужени или осуђени на затворске казне зато што су сарађивали са „Викиликсом“.
Као највећу тековину свог рада, Асанж сматра то што се људи данас одупиру страху. Према његовим речима, „Викиликс“ је постао глобална библиотека са неколико милиона докумената који разоткривају механизме по којима владе спроводе своје спољнополитичке циљеве.
„Она је изграђена нашом љубављу. То је библиотека коју желе да униште, али она и даље расте. Никада ово не бих могао да урадим без помоћи владе Еквадора, мале али принципијелне земље“, рако је Асанж и захвалио се и осталим пријатељима који га подржавају и који су се укључили у хепенинг — Вивијен Вествуд, Срећку Хорвату, Славоју Жижеку и Брајану Ину.
У еквадорској амбасади у Лондону налазио се и министар спољних послова Еквадора Ги Лонг, који се такође обратио окупљенима. Он је подсетио да се Џулијан Асанж пре четири године обратио његовој влади тражећи азил зато што је сматрао да му је живот у опасности. Његова земља никада није зажалила зато што је Асанжу доделила политички азил, додао је министар.
„Ми смо земља посвећена заштити људских права и земља која је примила највише избеглица које су интегрисане у наше друштво. Џулијан Асанж и сарадници допринели су откривању кршења људских права и допринели су покретању глобалне дебате о тим питањима“, закључио је Лонг.