Уочи састанка, српски мандатар је за ХРТ рекао да ће тај документ бити „историјски“, као и да се нада да ће он представљати темељ за решавање свих спорних питања између две земље.
Хрватска председница је за РТС изјавила да је у овом тренутку немогуће предвидети колико ће решавање спорних питања бити лако или тешко, али је као пример навела да ће се трудити да се питање границе реши заједничким напорима. Ништа мање битни нису ни проблеми мањина и несталих, навела је Китаровићева.
Председник Српског народног вијећа и председник Клуба заступника Самосталне демократске српске странке у Хрватској Милорад Пуповац у разговору за Спутњик каже да је прошло доста времена од када није било сличног састанка. У међувремену, између две земље догађале су се углавном лоше ствари, а бројна отворена питања остала су нерешена, каже Пуповац.
„Очекујем да ће сусрет у неком смислу користити обема земљама — да растерете односе оптерећене различитим врстама терета, то су неспоразуми око избеглица, мањина, отварање поглавља 23… И очекујем да ће све те ствари бити на неки начин, барем за неко време, стављене у позитиван контекст. Са друге стране, очекујем да ће се ипак ставити на папир крупна питања, крупне теме, као што су мањинска права, границе, ратно наслеђе… Али и да се ће се договорити спремност за неки облик прекограничне сарадње у обостраном интересу, и на тај начин почети зближавање народа.“
Пуповац напомиње да су припреме за састанак трајале знатно дуже него што јавност може и да претпостави, јер је због актуелних политичких прилика у обе државе сусрет практично припреман у тајности.
„Не изненађује то што је јавност била ускраћена за информације — Србија је тек завршила изборе и формирала Скупштину, а Хрватска је остала без Владе. Из тих разлога требало је да се сусрет организује у дискрецији, како не би постао некаква горућа тема на политичкој сцени“.
На питање да ли би чињеница да Србија још увек нема Владу могла да утиче на примену елемената споразума који буду потписани, Пуповац каже да ће то сигурно утицати у некој мери на имплементацију договореног.
„Вучић додуше има моћ и утицај, али Хрватска има техничку Владу. Међутим, због избора и других ствари председница је кључни политички актер и она ће моћи да надокнади ту ’разлику у овлашћењима‘ која постоји између ње и српског премијера.“
Председник Српског народног већа у разговору за Спутњик наглашава да, иако медији у Србији сусрет оцењују као историјски, он заправо представља само важну прекретницу у знатно комплекснијем процесу, који је почео знатно раније.
„Не треба на овај сусрет гледати као на састанак који све решава — у питању је само обнављање разговора који су стали 2011. године, кад су почели избори у Хрватској и Србији. Од тада заправо нема стабилних и континуираних облика сарадње између две земље, то је већ пуних пет година. Не би ме изненадило да на јесен, касну јесен, када се формира Влада Србије и прођу избори у Хрватској, дође до сусрета између премијера две земље, али и до посете председнице Хрватске председнику Републике Србије Томиславу Николићу“, каже на крају разговора за Спутњик Милорад Пуповац.