Десантни брод „Иван Грен“ стигао је на тестирање у луку Балтијск у руској Калињинградкој области пре него што уђе у састав руске флоте крајем године, наводи лист „Росијска газета“.
Брод је први из пројекта 11711 који је поринут у воду 2012, нако изградње у калињинградском бродоградилишту „Јантар“. Изградња другог десантног брода исте класе „Петар Моргунов“ почела је 2014.
„Иван Грен“ има запремину 6.000 тона, дуг је 120 метара, а широк 16,5 метара. Може да прими до 300 морнара, 36 оружаних транспортних возила или 13 тенкова. Опремљен је са два „Ка-29“ борбена хеликоптера и аутоматским топом калибра 30 милиметара.
Руска морнарица првобитно је планирала да изгради шест оваквих бродова, али је прошле године најавила да ће њихов број бити смањен на два за рачун нове шире генерације десантних бродова који ће моћи да понесу неколико хеликоптера.
„У наредних пет година градиће се нова генерација великих ратних бродова амфибија, већих од ’Ивана Грена‘ и ’Петра Моргунова‘ и моћи ће да пренесу још више пешадије и неколико хеликоптера“, изјавио је председник руског директората за бродоградилишта, капетан прве класе Владимир Трјапчњиков.
Извор у Министарству одбране рекао је за портал Лента да ће велики десантни бродови бити сличног изгледа као холандски бродови амфибије „Ротердам“ и „Јохан де Вит“.
Њихова запремина биће 14-16 хиљада тона, моћи ће да пренесу 500-600 морнара или шест хеликоптера или десантни чамац.
Извор наводи да ће бродоградилиште „Јантар“ искористити искуство изградње неких делова за амфибијске десантне бродове класе „Мистрал“, које је Русија наручила из Француске, пре него што је француска влада поништила договор.
„Запослени у балтичкој фабрици су све научили. Урадили су свој део посла на високом нивоу“, изјавио је извор.
„Француски стручњаци строго су контролисали производни процес и били су веома задовољни“.