На острву се делегација састала са кримским званичницима. Американци су са собом донели поздравно писмо од руководства главног града савезне државе Орегон, Сејлема, у којем пише да би град хтео да обнови партнерске односе са Симферопољем, који је административни центар Крима. Тај споразум је иначе потписан током ‘80-их година.
Према речима америчког пуковника у пензији, бивше сараднице Стејт департмента Ен Рајт, санкције против Крима забрињавају јер имају за циљ изолацију полуострва. Рајтова сматра да су ове санкције „неправедне и нељудске“.
У изјави за „Спутњик“ Ен Рајт истиче да „баш воли“ да путује у земље за које америчка влада каже да су опасне. Рајтова каже да је дошла на Крим како би сазнала што више о догађајима на Криму и о Русији јер „амерички грађани немају пуне и истините информације о томе“.
„Иако је референдум на Криму одржан 2014. године, амерички медији и даље не мењају реторику и начин извештавања о Криму. Зато након повратка написаћемо неколико чланака о томе шта смо видели“, каже она.
И члан покрета „Ветерани за мир“ Рејмонд Мак Гавен изјавио је за „Спутњик“ да амерички мејнстрим медији убеђују грађане да су Кримљани ишли на бирачка места под претњом оружјeм, „док смо ми чули од становника Крима да је тај референдум био као празник за њих“.
Кримски политички аналитичар Андреј Никифоров истиче за „Спутњик“ да стране делегације редовно долазе на полуострво, а коначно стигла је и америчка.
„То значи да и у овој земљи има људи који желе да се увере да њихови медији лажу. Истовремено, то значи да је све мање препрека за ширење истинитих информација. Али не би требало прецењивати значај оваквих посета, јер наши пријатељи још увек нису успели да промене однос Запада према Криму. Али је важно да се овакве ствари дешавају и да се у европским земљама, барем на локалном нивоу, доносе званични документи у којима се владе позивају на укидање антируских санкција и на признавање Крима као дела Русије“, рекао је Никифоров.