Декларација је упућена парламентарцима држава-чланица НАТО-а, Парламентарне скупштине ОЕБС-а, Србији, Црној Гори, Босни и Херцерговини и Македонији.
Посланици Државне думе обраћају се „са предлогом да се појача директан дијалог у оквиру билатералних парламентарних контаката, као и у Парламентарној скупштини Организације за безбедност и сарадњу у Европи, у вези са размештањем америчког система противракетне одбране на територији држава Источне Европе и политиком ширења НАТО-а у Источној и Југоисточној Европи“.
Руски посланици наглашавају да је то опасна линија која је у суштини усмерена не на одбрану, већ на стварање новог „хладног рата“.
Током таквог дијалога посланици Думе предлажу заједничку процену могућих последица ових корака и формирање предлога усмерених на стварање повољних услова за ублажавање међународне напетости.
Посланици изражавају „дубоку забринутост у вези са размештањем у Европи, а посебно на територијама Пољске и Румуније, америчких система ПРО, који се, с обзиром да су системи двоструке намене, могу применити у офанзиви против Руске Федерације приликом наношења тренутног глобалног удара“, наводи се у документу.
Таква дејства, упркос уверавањима о старању о јачању безбедности у Европи, напротив, читаве регионе истока и југоистока Европе претварају у таоце такве политике, чиме аутоматски одређују њихову територију као зону одмазде у случају развијања војног сукоба.
Посланици су у својој декларацији изразили забринутост у вези са покушајима увлачења неких европских земаља у пакт.
Недавна одлука НАТО-а о размештању батаљона у Пољској и балтичким земљама у супротности је са ставовима Оснивачког акта о узајамним односима, сарадњи и безбедности између Русије и Северноатлантског пакта од 27. маја 1997.
Овим документом је предвиђено да у садашњим и видљивим условима НАТО неће вршити своју колективну одбрану и друге задатке „додатним сталним размештањем значајних борбених снага“, подсећају руски парламентарци.
„Посланици државне Думе озбиљно су забринути због политике увлачења Црне Горе у НАТО, што уноси раздор у црногорско друштво и ствара висок степен друштвено-политичке тензије у тој земљи“, наводи се у документу.
У циљу спречавање даљег развоја ситуације у Црној Гори по најнеповољнијем сценарију, сценарију, посланици државне Думе позивају парламентарце држава-чланица НАТО-а да схвате колико су опасне последице за европску безбедност у случају ратификације протокола о приступању Црне Горе НАТО-у од 19. маја 2016. године и подрже захтеве највећих опозиционих снага земље у спровођењу националног референдума, наводи се у саопштењу.
„У ситуацији када руководство НАТО-а покушава да оправда смисао свог постојања изазивањем сукоба са Руском Федерацијом, посланици Државне думе сматрају да је потребно да удруже снаге са страним колегама за превазилажење опасних тенденција које би могле да доведу до војно-политичке конфронтације“, саопштава се у декларацији.