Извршни директор компаније Патрик Леви Розентал коментарисао је нови изум и објаснио које циљеве чип треба да постигне.
„Следећи корак је интеграција чипа у роботе да би им помогао да осете свет“, рекао је Розентал.
Према наводима овог стручњака, роботи су у стању да науче информације које им дајете, али не могу да осете стварно значење речи. Машине уче којим год информацијама да их снабдете и похрањују информације уколико не могу да их процене.
Према Розенталу, овај проналазак има смисла, јер ће једног дана аутономне машине видети људе као главне конкуренте и покушаће да преузму контролу. Међутим, учење робота да саосећају и осете позитивне емоције помоћи ће нам да избегнемо такав дистопијски сценарио и смањи потенцијалну опасност од вештачке интелигенције.
„Знамо да машине постају паметније и брже“, наводи овај експерт. „Роботи ће ускоро постати нова земаљска врста“.
Нови чип омогућиће машинама да осећају емпатију према људима, истакао је Розентал. „Ако уградимо емоције у машине, оне ће моћи да осећају и схватају шта је човечанство“, објаснио је он.
Розентал је објаснио да чип има 12 емоција: шест позитивних и шест негативних. Позитивне емоције као што су љубав, поверење, срећа стварају осећај задовољства у машини, док негативне емоције изазивају у роботу бол.
„Стога, уколико машина искуси позитивне људске емоције, она ће покушати да их репродукује, јер ће желети да осети још задовољства. Уколико искуси негативне емоције, покушаће да их избегава“, нагласио је Розентал.
Он сматра да ће на овај начин људи моћи да контролишу роботе, слично као што родитељи контролишу своју децу.
„Можете да их контролишете као децу. Ако дете уради нешто лоше, ви им покажете да осећате негативне емоције и зауставите дете да то понови у будућности“, закључио је Розентал.