Руска платформа биће пандан платформи НОРАД-а (Команди ваздухопловне одбране Северне Америке), преноси руски лист „Известија“.
Међутим, поред праћења не само војних сателита и свемирског отпада, руски каталог ће садржати и податке које САД држе у тајности.
Тако на пример, америчка платформа не пружа податке о својим одбрамбеним сателитима, али ни о сателитима својих савезника Француске, Немачке, Израела и Јапана, док се на њој налазе руски војни сателити.
Москва је предложила да се националне базе података споје у један каталог који би био доступан свима који су активни у свемиру. Таква платформа пружила би информације о потенцијалним опасностима за сателите и објекте на Земљи, као и о могућим опасностима од ракетних лансирања.
Како наводе извори из УН, руски предлог је подржала Кина, али нису подржале и САД.
„САД желе да сачувају свој монопол у регулисању космичког саобраћаја, али и не желе да податке о својим објектима у свемиру учине јавним“, наводи неименовани извор.
„Американци можда брину због обелодањивања података о њиховим војним сателитима, али ће се то пре или касније догодити“, рекао је Шилин.
Сједињене Америчке државе Кину и Русију сматрају могућим ривалима у свемиру. Према Пентагону, Москва и Пекинг разрађују своју присутност у свемиру, док САД заостају.
Москва је у више наврата позвала на демилитаризацију космоса.
Руске и кинеске власти су 2008. године предложиле међународни споразум како би се спречило распоређивање оружја у свемиру, али су америчке власти предвођене председницима Џорџом Бушом и Бараком Обамом стално одлагале почетак преговора и закључивање таквог уговора.
Руски министар спољних послова Сергеј Лавров је у априлу рекао да Русија неће распоређивати оружје у космосу. Министарство је упозорило да би размештање нуклеарног оружја у свемиру могло изазвати неконтролисану трку у наоружању.
Русија је крајем прошле године поднела Генералној скупштини УН нацрт резолуције о демилитаризацији у свемиру, али је тај документ блокирао Вашингтон.