Захарова је рекла да је игнорисан и члан Хашке конвенције о мирном решавању спорова који предвиђа да државе-потписнице треба да постигну споразум о питању пријема нових чланица.
Додала је и да та одлука није променила став Москве у вези са непризнавањем самопроглашене независности Косова.
„Вођство Административног савета тог суда реаговало је само на говоре у знак подршке Приштини и њеном пријему у Стални арбитражни суд, док су игнорисани аргументи земаља које не признају независност Косова (укључујући Србију, Аргентину, Бразил, Индију, Шпанију, Никарагву и друге)“, навела је она.
Захарова је истакла и да је игнорисан члан 94 Хашке конвенције о мирном решавању међународних спорова из 1907. године, који јасно указује да би државе-потписнице требало да постигну споразум о питању пријема нових чланица.
„У овом контексту је битно да се уопште није ни дошло до дебате о заједничким критеријумима за пријем у Стални арбитражни суд“, рекла је Захарова.
Она је додала да резултати гласања нису променили став Москве у вези са признавањем Косова, које Русија третира као интегрални део Србије, у складу са Резолуцијом Савета безбедности УН.
„Мало је вероватно да ће Косово дати пуни допринос сарадњи у оквиру те организације“, рекла је она.
Захарова је оценила и да је јасно да је та одлука донета у контексту ширег плана пријема Косова у међународне институције и да су такве акције незаконите.
На 195. састанку Административног савета Сталног арбитражног суда у Хагу 13. јуна је одлучено да Косово постане члан те организације.
То је тада саопштио и косовски министар спољних послова Енвер Хоџај, који је на својој фејсбук страници написао да је Косово постало 121. члан Сталног арбитражног суда у Холандији.
Стални арбитражни суд је међувладина организација са 117 земаља-чланица и бави се арбитрирањем спорова међу државама, а пружа услуге решавања спорова који укључују земље, државне ентитете, међувладине организације и приватна лица.