Сабор православних цркава званично је отворен у понедељак на Криту. Скупом председава васељенски патријарх Ватроломеј. Сабор ће заседати до 26. јуна у критској православној академији у градићу Колимвари.
Пре почетка Сабора нису превазиђене све несугласице и нису решени спорови, због чега највећа православна црква – руска, као и цркве Бугарске, Грузије и Антиохије, не учествују на скупу.
Сабор разматра шест текстова. Руска православна црква наглашава да се Сабор на Криту не може звати „свеправославни“, јер на њему нису представљене све помесне цркве.
Један од грчких новинара изјавио је да „једногласност“ и „већина“ у грчком језику означавају различите појмове. „Ви сада говорите да једногласно одлучујете о нечему, док најмање сто милиона верника није представљено овде. И како ће они прихватити одлуке Сабора? Како можете да говорите о једногласности?“, питао је новинар.
„Да би се дошло до некакве сагласности, потребно је састати се, говорити, разговарати. Велики значај има чињеница да су се овде први пут окупили представници свих православних цркава које су представљене овде да би разговарали, и већ четири дана разговарају у духу сарадње. Једногласност важи за оне који су овде присутни“, рекао је архиђакон Јован Хрисавгис.
Према његовим речима, најважније је да се Сабор окупио и да разговара.
„Не треба тражити шпијуне иза завеса“, рекао је Хрисавгис и додао да су се епископи окупили на Криту уз подршку милиона верника. „Важно је да тече дијалог“, рекао је архиепископ.
Раније је члан организационог комитета Сабора, свештеник Америчке архиепископије, отац Александрос Карлуцос, изјавио да је буџет Сабора 2,5 милиона евра. Сва ова средства, према његовим речима, добијена су од прилога верника, „углавном Грка који живе у САД и Грка у самој Грчкој“.
Он је нагласио да новац из САД стизао само из недржавних извора, због чега америчка влада није имала везе с организацијом и финансирањем Сабора.