„Државе-чланице нагласиле су важност спречавања милитаризације свемира ради стварања једнаке и недељиве безбедности за све и одржавања глобалне стабилности“, наводи се у Ташкентској декларацији.
„Државе су изразиле подршку спровођењу практичних мера за спречавање трке у наоружању у свемиру од којих су главне мере развој међународног споразума и увођење забране на пласман оружја у свемиру“, наводи се у документу.
Државе ШОС треба да трансформишу економију кроз структурне реформе и њене диверсификације за превазилажење проблема у вези са последицама глобалне финансијске и економске кризе, наводи се у Ташкентској декларацији усвојеној на самиту Шангајске организације за сарадњу.
„Шефови држава закључили су да глобална економија и даље осећа последице глобалне финансијске и економске кризе који је довео до смањења укупне потражње, оштрих флуктуација у ценама на тржишту основних сировина и робе, успоравања светског економског раста и других негативних последица“, наводи се у декларацији.
„За супротстављање сталним претњама и изазовима све земље треба да се боре за дубоке трансформације привреде кроз амбициозне структурне реформе, диверсификације и повећања конкурентности привреде и иновационог развоја на дужи рок“, додаје се у документу.
Шангајску организацију за сарадњу тренутно чине Русија, Кина, Казахстан, Киргистан, Таџикистан и Узбекистан. Статус посматрача имају Белорусија, Монголија, Индија, Иран, Пакистан и Авганистан.