Лидер радикала Војислав Шешељ за Спутњик каже да је излазак Британије из ЕУ „заиста радосна вест, као и да је целу ноћ преседео испред телевизора ишчекујући резултате“. Шешељ каже да мора да призна да је тако нешто очекивао, али и да је било зебње, због разноразних коментатора и аналитичара који су тврдили да су у предности присталице Европске уније.
„Ово је сада глогов колац у срце лешине ЕУ, тај процес је незаустављив. Појавиће се сада и друге државе које ће ићи британским путем, ту пре свега мислим на Шпанију, можда Италију, Грчка је већ започела… Мађарска се узјогунила… Тај процес се не да зауставити. И на сву срећу ЕУ ће пропасти пре него Србија постане његов члан“, каже Шешељ.
Да ли је могуће дати неку прецизну процену за колико година или када би потпуни крах ЕУ могао да уследи и за који пут ће се Србија сада одлучити, лидер радикала каже:
„То је тешко проценити, процес се одвија пред нама и он је кристално јасан. Ипак не могу да проценим његову брзину. Ми српски радикали ћемо инсистирати да Србија што пре одустане од европског пута. Мислим да ће ово дубоко поколебати и садашњи режим у Србији и да ће се они дубоко замислити. Наша једина објективна позитивна перспектива је сарадња са Русијом. ЕУ нам не може донети ништа добро и када то власт схвати у Београду, онда ће у том правцу и кренути (у правцу сарадње са Русијом, прим. урд).“
На питање како би резултати референдума могли да утичу на геополитичку сцену у свету и Европи, Шешељ је рекао да се нада да ће у Америци победити Доналд Трамп, јер улива огроман оптимизам.
„Нама српским радикалима (Трамп) одговара због односа према Русији, јер је он отворено рекао да је за договор са Путином, што значи мир у свету. Ако се Америка и Русија договоре и постигну консензус о траженим геостратешким питањима онда то доноси мир у свету, а најхитније је да се то сада постигне на подручју Блиског истока, али и у другим жариштима у свету, међу њима и у балканском, ако Трамп одустане од подршке Албанцима. Америка мора да схвати да не може да буде полицајац у целом свету и да мора да води политику подељене одговорности. Та подељена одговорност значи да Америка има своју интересну зону, Русија своју, Кина своју, Индија своју и на крају крајева Бразил своју. И да те велике силе међусобном сарадњом буду гарант мира и мирнодопског развоја света што једино може довести до изласка из кризе“, каже Шешељ.
Шта о изласку Велике Британије из ЕУ мисле и други политичари у Србији опширније у вестима на Радио Спутњику у 13.30 на таласима Студија Б!