Раније је немачка министарка одбране Урсула фон дер Лајен позвала Русију да отворено обавештава о кретању и бројности својих трупа.
„Било би разумно да НАТО и Русија у оквиру ОЕБС-а отворено саопште о кретању и бројности својих снага. Од стране НАТО-а, који је искључиво одбрамбени савез, такав предлог је одавно стигао“, рекла је немачка министарка.
„Изјаве немачке министарке одбране нас у најмању руку изненађују. Могуће је да она једноставно не зна да ми самоиницијативно, у духу добре воље, већ више од две године преко различитих канала обавештавамо своје европске партнере о свим изненадним проверама и великим војним вежбама, што у складу са Бечким договором нисмо у обавези да радимо“, изјавио је Конашенков.
Он је, такође, истакао да је о спровођењу последње провере војне готовости Министарство одбране Русије традиционално обавестило војне аташее страних држава, укључујући и аташеа Немачке.
Коментаришући речи о „одбрамбеном карактеру НАТО-а“ Конашенков је подсетио о драматичним резултатима операције НАТО-а у Југославији и Либији.
„Да ли министар одбране Немачке Урсула фон дер Лајен може да објасни целом свету од кога се тамо тако несебично и не штедећи муницију бранио савез?“, питао је Конашенков.
НАТО је 1999. године кршењем Повеље УН спровео војну операцију против Југославије. Према проценама власти Србије током бомбардовања страдало је око 2,5 хиљада људи.
У Либији је НАТО извршио ваздушне операције против режима Моамера Гадафија, који су погоршали последице оружаног устанка. После смрти Гадафија земља је утонула у грађански рат, чији резултат је успостављање двовлашћа у земљи.