Мизоками тврди да ће до 2030. постојати два главна типа ратних бродова која ће одређивати најмоћније морнарице, а то су носачи авиона и подморнице са балистичким ракетама.
„Носачи авиона осликавају потребу да се одржи глобални или регионални капацитет моћи, док подморнице са балистичким ракетама одражавају зрелост и разноликост нуклеарног арсенала земље“, каже Мизоками.
Сједињене Америчке Државе
Следеће деценије САД ће направити још најмање три носача авиона класе „Џералда Р. Форда“, који ће заменити носаче класе „нимиц“.
„Број бродова амфибија биће нешто већи од садашњег, а прво пловило у класи које ће заменити подморницу са балистичким ракетама класе ’Охајо‘ ући ће у службу 2031.“
Осим тога, три крузера класе „замволт“ и 33 додатна разарача класе „Арли Бурк“ биће стављена у службу до 2030, наводи Мизоками и додаје да би САД до 2034 добити укупно 300 ратних бродова.
То ће бити оно за шта Мизоками тврди да ће помоћи САД да настави да доминира морем у наредним годинама.
„Иако се супериорност САД неће окончати у наредним годинама, период након 2030. ће бити критичан.“
Русија
Руска флота подморница са балистичким ракетама имаће јак утицај на позицију државе у првих пет најмоћнијих морнарица, наводи Мизоками.
„У употреби ће бити осам подморница ’Бореј‘, од којих свака носи 20 ракета ’Булава‘ и чиниће другу по величини у свету флоту подморница са балистичким ракетама“, рекао је Мизоками.
У том смислу, он помиње низ „интересантних пројеката“ које би Русија могла да оствари, укључујући и Пројекат 23000Е, или „Шторм“, нуклеарни носач дуг 330 метара, чија је носивост сто хиљада тона и чиме се приближава носачу класе „форда“.
Други пројекат је велики нуклеарни разарач класе ’лидер‘, за који Мизоками каже да ће више личити на крстарицу него на разарач“, будући да ће овај ратни брод дуг 200 метара имати носивост од 17,5 тона.
„Брод ће бити опремљен са 60 противбродних крстарећих ракета, 128 противваздушних ракета и 16 противбродних наводећих ракета“, истакао је Мизоками.
Велика Британија
До 2030. Краљевска морнарица биће „парадоксално најмања, па ипак најмоћнија у историји Велике Британије“, каже Мизоками, алудирајући на два нова носача авиона и флоту подморница са балистичким ракетама које ће довести британску морнарицу у првих пет светских флота.
„Површинска флота Краљевске морнарице, која тренутно броји 19 разарача и фрегата, спашће на само шест типова 45 разарача са наводећим ракетама и осам борбених фрегата. Број нуклеарних подморница остаће седам“, додаје Мизоками.
Он подсећа да се тренутно у морнарици Велике Британије налазе четири нуклеарне подморнице са балистичким ракетама класе „Вангард“, које ће бити замењене до 2028. подморницама класе „саксесор“.
Што се тиче носача авиона, овде спадају „краљица Елизабета“ и „принц од Велса“, које имају носивост од 65 хиљада тона и могу да понесу до 50 летелица.
Кина
Мизоками цитира Џејмса Фанела, бившег агента обавештајне службе америчке Пацифичке команде, који предвиђа да ће до 2030. морнарица Народне ослободилачке армије (ПЛАН) имати највећи број бојних бродова на свету.
Морнарица ће обухватати 99 подморница, четири носача авиона, 102 разарача и фрегата, 26 корвета, 73 брода-амфибије и 111 ракетних бродова, што чини укупно „невероватних 415 бродова, у поређењу са 309 које ће имати америчка морнарица до 2030“, истиче Мизоками.
„Ово ће Кину ставити на чврсту позицију као најбројнију светску морнарицу, иако не и по укупној носивости“, наглашава он.
Мизоками је опрезан када каже да ће Кина до 2030. имати 415 бродова, који ће „захтевати значајно повећање буџета ПЛАН-а, у време када ће Комунистичка партија Кине коначно прикочити са повећавањем буџета за одбрану“.
Индија
„С обзиром да од недавно Индија почиње да улаже приличне суме у морнарицу, 2030. би могла да се похвали једном од пет највећих морнарица на планети“, истиче Мизоками.
„Изузимајући непредвиђене развоје морнарица у другим земљама, до 2030. Индија ће имати другу највећу флоту носача авиона на свету, која се састоји од три носача“, наглашава он.
У индијске носаче спадају „Викрамадитја“, „Викрант“ и „Вишал“. Морнарица ће имати најмање девет разарача, међу којима су два са наводећим ракетама класе „Калкута“, три класе „Делхи“ и четири класе „Висахапатнам“, који су тренутно у изградњи.
Такође, прва подморница са балистичким ракетама „Арихант“ требало би ускоро да уђе у службу индијске морнарице, наводи Мизоками и додаје да је планирана изградња укупно три подморнице „Арихант“, што ће чинити укупно шест нуклеарних подморница у морнарици Индије.