Литургију у порти манастира Грачаница служио је епископ рашко-призренски Теодосије са свештенством и монаштвом, уз пратњу хора РТС-а.
Владика је у беседи након литургије рекао да битка из 1389. године, и све њој сродне битке, нису ништа друго до сведочанства о жртвовању себе и онога што је пролазно, за оно што је вечно и божанско.
„Ми смо благословен и срећан народ, јер имамо такве претке, такве светитеље. Имамо на кога да се угледамо, ако хоћемо да будемо поштени и честити. Да ово наше време и ми потврдимо ко смо, шта смо и ког смо опредељења, да знамо да је ово земаљско царство пролазно, а оно царство за које се определио свети кнез Лазар са честитим српским војводама — то царство је увек и довека. Када би нам Господ дао увек храбрости, мудрости, вере и наде, и ми би могли ходити стопама наших предака. Сачували бисмо светиње попут Грачанице, Пећке Патријаршије, Архангела и све друге светиње на Косову и Метохији“, истакао је владика Теодосије.
Литургији су, осим верника, присуствовали и принц Александар Карађорђевић и његова супруга Катарина, политички представници Срба у косовским институцијама, као и представници Канцеларије за Косово и Метохију.
Након литургије, мајкама са четворо и више деце уручено је ордење „Мајка девет Југовића“, које сваке године на Видовдан додељује Епархија рашко-призренска.
Газиместан: „Косово је образ Србије“
Србе су на Газиместану дочекале пароле „Косово, УЧК“. Помен страдалима у Косовском боју је заједно са свештенством СПЦ служио владика рашко-призренски Теодосије. Присуствовало је око хиљаду људи из разних крајева Косова, али и из централне Србије и региона. Међу окупљенима било је највише младих који су певали песме о Косову, скандирали „Косово је срце Србије“ и „Косово је образ Србије“, носили српске заставе и транспаренте.
Окупљенима се обратио ректор Призренске богословије, отац Милутин Тимотијевић, који је поручио да „ако нас не буде било овде, неће нас бити ни пред вратима небеским“.
Парастосу је присуствовао и заменик директора Канцеларије за Косово и Метохију Душан Козарев, који је истакао да „Срби само сложни и јединствени могу опстати на Косову“, те да је „Косово увек било српско“ и да ће „тако остати“.
Јаблановић положио венац на караули Кошаре
Државни секретар у Министарству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Александар Јаблановић положио је данас код некадашње граничне карауле Кошаре венац и одао почаст погинулима у бици на том месту.
„Данас смо овде на часном месту, где су највећи хероји српског народа и државе Србије бранили своју земљу од НАТО агресора пуних 82 дана. Овде је страдало 108 припадника ВС и данас у име Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања положили смо венац и одали част после 17 година херојима који су бранили своју отаџбину“, истакао је Јаблановић.
Напоменуо је да су тада државу бранила углавном деца од 18-19 година, у цвету младости, да су часно извршавали своју дужност и да је на нама да их се сећамо и на њих поносимо.
„Бранили су најсветији део наше државе и на најчаснији могући начин, плативши највећу цену, давши свој живот“, казао је Јаблановић, додајући да је први пут на Кошарама, где се и данас осећа понос.
Скуп на Газиместану обезбеђивала је косовска полиција.
Откривен споменик кнезу Лазару
Директор Канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић открио је данас споменик кнезу Лазару у Косовској Митровици и том приликом поручио да је „Лазар овде да остане, јер су и Срби овде да остану“.
На свечаности којој је присуствовао велики број грађана Ђурић је казао да би, да су су могли, подигли споменик висок до неба, да се види са сваке тачке кугле земаљске али да је и овакав довољно велики да га не могу одавде понети и да је превише леп и блистав да би га икада могли оставити.
„Лазар је овде да остане, јер су и Срби овде да остану“, истакао је Ђурић и додао да свој народ и државу можете волети на разне начине, јер не постоји ексклузивна врста патриотизма, али да се Србија не може волети без Косова и Метохије.
Видовданска заклетва коју изговарамо на Косову и Метохији мора бити заклетва читавог српског народа, рекао је Ђурић.
Он је упозорио да изазове пред нама не можемо решавати као појединци, фрагментисани и разједињени, и навео да они који за српство не маре, они који се стиде свог српског имена и традиције, с презиром говоре о загледаности нашег народа у прошлост, као да је будућност могуће градити без темеља, на ваздуху и пустим сновима о неком интернационалном идентитету.
„Па наш народ не би ни постојао да није био загледан у прошлост, да кроз читаву своју нововековну историју није градио будућност на темељима старе славе и са Косовом на уснама и у срцу“, рекао је Ђурић и нагласио да косовска легенда има своју моралну и духовну компоненту и да нас поучава како да будемо бољи људи.
Према његовим речима, главна политичка порука косовске легенде је да је Косовски бој изгубљен због неслоге и издаје, и да се она провлачи кроз читаву нашу нововековну историју као злокобни подсетник и упозорење.
Ни данас порука о важности слоге и јединства није ништа мање актуелна и истинита него у време Карађорђа или балканских и светских ратова, рекао је он.
Ђурић је захвалио премијеру Александру Вучићу на снази и визији што је подржао постављање споменика.