Према речима професора и председника Европског покрета Михајла Црнобрње, одлука Британаца на референдуму не представља неку врсту „цунамија“, који дође и прође, већ ће се последице тога осетити дуги низ година, а свакако ће имати и додатног утицаја на целокупну геополитичку ситуацију.
ЕУ је, према његовим речима, „брегзитом“ добила снажан ударац, а сада је на њој да покаже колико је јака уколико жели да има неку будућност и перспективу.
Када је реч о економском аспекту, стручњак за економију и члан Владе у сенци Демократске странке Славољуб Антић сматра да ће се главни ефекти одразити на нестабилност курса, пад цена некретнина и акција, пораст трошкова задуживања и на пораст инфлације у неком краћем року, али да је најопасније питање увођење царине на извоз и увоз.
Говорећи о периоду „развода“ Велике Британије од ЕУ, Антић је рекао да је већ данас приметан другачији тон оних који су се уочи референдума оштро залагали за излазак из европске породице, као и да је могуће да ће елите покушати да обезвреде ту одлуку Британаца.
„Чињеница је да нема брзих развода, ово ће трајати неколико година, поготову што ће се у то умешати и политика и геополитика и многа друга питања“, истакао је Антић.
Он је нагласио да је за одлазак гласао сиромашан слој и старија популација, што је показатељ да постоји нека врста неповерења у елиту у Британији, баш као што то постoји и у ЕУ.