„Овим преносим савет и сагласност за ратификацију Протокола о приступању Црне Горе Северноатлантском савезу. Овај протокол је потписан у Бриселу 19. маја 2016. уз подршку САД и осталих чланица Алијансе“, стоји у допису Сенату председника САД-а Барака Обаме.
Он је истакао да ће пуна ратификација од САД-а и њених савезника омогућити да Црна Гора постане део Северноатлантског уговора и чланица НАТО-а.
„Моја администрација и ја смо спремни да помогнемо у том процесу“, поручио је Обама.
Протокол о приступању до сада су ратификовали Исланд, Словенија, Мађарска, Словачка, Албанија.
Црна Гора је 19. маја у Бриселу потписала Протокол о пуноправном чланству у НАТО. У оквиру тог процеса, потребно је да све чланице НАТО-а, унутар својих парламената, ратификују наведени Протокол.
На крају, остаје да Црна Гора ратификује тај документ, чиме се процес завршава. Процес ратификације Протокола у парламентима 28 чланица Алијансе, како је раније више пута најављено, требало би да буде завршен до средине 2017. На следећем самиту НАТО-а, који ће бити одржан у Варшави, Црна Гора ће имати статус посматрача.
„Ово је одлична вест за Црну Гору. Сматрам изузетно значајним што је највећа савезница завршила процедуру којом се отвара процес ратификације Протокола у Сенату“, казао је Ђукановић, пренели су црногорски медији.
Он верује да ће процедура у Сенату бити завршена у што краћем року.
Такође, истиче Ђукановић, ово је подстрек и за друге земље-савезнице да заврше процес ратификације по убрзаном поступку.
„Истовремено и охрабрење нашим суседима и земљама аспирантима да врата Алијансе остају отворена“, нагласио је Ђукановић.
Ђукановић је истакао да су САД послале још једну поруку подршке Црној Гори пред Самит у Варшави, где ће њени представници бити први пут званично позвани.
Брисел: Нема промена у агенди проширења ЕУ
Промена у агенди Европске уније за проширење неће бити и Црна Гора не „мора да брине“ о наставку приступних преговора, поручено је из кабинета европског комесара за проширење Јоханеса Хана.
Промена неће бити ни у агенди, ни у критеријумима за пријем Црне Горе, речено је подгоричком порталу Аналитика из Хановог кабинета.
„Преговори са појединим земљама — који су у току — биће настављени према већ познатим критеријумима из Копенхагена, који ће и даље бити главна одредница за праћење успешности земаља и њиховог напретка“, рекао је том медију члан Хановог кабинета Јоханес Ноак, а након што је Велика Британија 23. јуна на референдуму одлучила да напусти Унију.