„САД желе да појачају своју моћ и снагу у свакој прилици како би додатно наљутиле Русију“, рекла је др Хелен Калдикот.
Руски амбасадор у НАТО Александар Грушко рекао је у интервјуу за Спутњик да се употреба система Патриот у Турској објашњава непостојећом претњом од ракетног напада.
Калдикотова, међународни експерт за нуклеарно и војно наоружање и аутор „Рата у рају“, слаже се са анализом Грушкова.
Употреба „Патриот“ система „нема никаквог смисла са војне тачке гледишта“, рекла је она.
Турска намерава да освоји симпатије и Вашингтона и Брисела, објашњава Калдикотова.
„Турска жели да буде део ЕУ“, додаје она.
Овај потез је збуњујућ јер је Турска чланица НАТО-а већ 60 година и под заштитом је њених чланица, каже она.
Виши аналитичар сајта Антивор Џејсон Диц се слаже да би се употреба „Патриот“ ракета у Турској, која је почела након обарања турског војног авиона 2012. године изнад сиријске обале, најбоље могла објаснити као „политичка порука“.
„То значи да нема никаквог стратешког оправдања за њихову употребу, нити постоји сврха да се они тамо налазе, осим да НАТО покаже да ’нешто ради‘ како би у теорији подржао Турску“, објашњава он.
Диц се сећа да је овај одбрамбени систем ношен у Турску и враћан из ње већ четири године.
Он је истакао да ДАЕШ не поседује ништа што би чак и издалека личило на „Патриот“ ракете, за које би била потребна противракетна одбрана.
„Русија је забринута због присуства ’Патриот‘ ракета јер би оне могле бити употребљене у сценарију где НАТО успоставља зону забране лета изнад северне Сирије, нешто на чему Турска инсистира већ годинама“, истиче Диц.
„Како руски војни авиони редовно лете изнад северне Сирије, зона забрањеног лета биће у директној супротности са њиховим регионалним интересима“, рекао је он.
„Међутим, како ДАЕШ нема сопствене ракете нити авионе, употреба ракетне одбрамбене технике против њих је минорна“, закључује Диц.