Јункер је у последње време био изложен критикама из више праваца због својих поступака након референдума у Британији, на којем су се гласачи 23. јуна већином гласова изјаснили за излазак из Европске уније, пише британски лист „Индипендент“.
Један немачки министар је за јучерашњи „Тајмс“ рекао да је Меркелова почела да сматра Јункера „делом проблема“ унутар Европске уније.
„Јункер је небројено пута деловао против заједничког интереса, а његова реакција на британски референдум је била веома штетна“, рекао је извор.
Поред тога, Јункерове изјаве на тему независности Северне Ирске и Шкотске, а посебно његов састанак са председницом шкотске Владе Николом Стерџон, сматрају се „непотребно провокативнима“, наводи „Индипендент“.
„Ово није право време за свађе унутар институција ЕУ, али ће се притисак на Јункера да поднесе оставку само повећавати, а канцеларка Меркел ће на крају морати да се позабави тим проблемом следеће године“, рекао је извор.
Председник ЕК је био кључни заговорник повећане федерализације Европе, а неки виде његове напоре као један од разлога за антиевропско расположење.
Иако је Меркелова најмоћнији европски политичар који је критично расположен према Јункеру, није и једини.
Недуго након објављивања исхода референдума у Британији прошлог месеца, шеф чешке дипломатије Лубомир Заоралек је позвао Јункера да поднесе оставку.
„Неко у ЕУ би можда требало да размисли о оставци, зато што је ’брегзит‘ одговорност коју неко мора да преузме“, рекао је Заоралек.
Јункера су касније критиковали и званичници Пољске, Мађарске и Естоније, подсећа „Индипендент“.