Против „слоксита“ би гласало 60 одсто бирача државе од два милиона становника која је у ЕУ ушла 2004. и знатно профитирала од заједничких европских фондова, 25 одсто би подржало излазак и престанак чланства, док је 15 одсто неопредељених, показало је испитивање на карактеристичном националном узорку, спроведено на 400 испитаника.
Улазак Словеније у Европску унију је на референдуму 23. марта 2003. подржало 89,64 посто бирача који су изашли на биралишта због доминантне оцене да је то кључни циљ државе настале 12 година раније.
Да је ЕУ имала добар утицај на развој Словеније оценило је 44 посто испитаника најновије анкете „Дела“, док их само четвртина сматра како је тај утицај био негативан.
Као занимљиво се издваја да су у Словенији изласку из ЕУ наклоњенији млађи становници па би такво решење на претпостављеном референдуму подржао сваки други бирач у старосној категорији од 18 до 24.
То се тумачи натпросечном незапосленошћу међу младима и њиховим незадовољством актуалном политиком, али и Унијом за коју сматрају да је посредни кривац за „деиндустријализацију“ Европе и губитак радних места.