„Евидентно је да неслагањa постоје, али се надам да неће ескалирати у кризу. Статистика је ствар струке, а не пазариште на којем се политичари могу ценкати“, нагласио је Изетбеговић.
Додао је да је БиХ имала рок, који је поставила ЕУ, као и законски оквир унутар којег је надлежна институција донела одлуку.
„Постоје законски механизми којима се та одлука може евентуално оспорити. Међутим, једнострано одбијање пописа зато што се неко не слаже с бројевима и процентима је крајње неозбиљан приступ“, истакао је он.
Поручио је да неће подржати захтев РС да буде поништена одлука о попису и продужен рок за објаву резултата.
„Надам се да ће се власти РС суздржати од једностраних потеза и да ће реаговати разумно“, истакао је он у интервјуу за бањалучки лист „Глас Српске“.
На питање да ли је је стварни циљ убрајања 196.000 људи који годинама живе у иностранству у стално становништво био да Бошњака буде више од 50 одсто у БиХ, Изетбеговић је одговорио да је циљ Бошњака није било постизање натполовичне већине у БиХ.
„Циљ је био да не допустимо да будемо избрисани као народ у РС и сведени на мањину прво војним, а затим мирнодопским методима. То је најлегитимнији могући циљ, за који би Срби требало да имају разумевање, јер су кроз своју историју били више пута изложени насиљу и прогонима“, закључио је Изетбеговић.