Председница ДСС-а Санда Рашковић Ивић каже да предложена резолуција није одговор на неке друге резолуције, већ да је то дуг жртвама и историјским чињеницама.
„Подстакнути смо чињеницом да Србија према овом злочину над Србима није дала никакав став. Ми тај став дугујемо, јер се покушава са фалсификовањем броја жртава од Туђманових 35.000 до данашњих 2.000 људи, који се помињу као жртве у хрватским медијима“, казала је Ивићева новинарима у Парламенту.
Председница ДСС-а сматра да нема помирења у региону без суочавања са прошлошћу и да резолуција није усмерена према данашњој држави Хрватској.
Предлог резолуције, како је навела, говори да је злочин над Србима, Јеврејима и Ромима у НДХ на подручју данашње Хрватске, БиХ и Србије, смишљен и планиран геноцид како је дефинисано Конвенцијом о спречавању и кажњавању геноцида.
Позивају се чланице ЕУ, али и државе на чијој су територији злочини извршени да осудама тог геноцида допринесу помирењу, као и да се измени кривични законик којим би се геноцид извршен над Србима, Јеврејима и Ромима у НДХ третирао као кривично дело, а сви који негирају геноцид сносили би санкције.
Резолуцијом је предвиђено да Влада Србије одреди датум Дана сећања на жртве геноцида у НДХ и да се на тај дан у свим школама у Србији организује посебан школски час.
Предложено је да „држава оснује и изгради Меморијални комплекс српским жртвама геноцида, који би садржао научно-истраживачки и образовни институт који би се бавио тачним утврђивањем броја жртава и проучавањем злочина над Србима“, рекла је Ивићева.
Она је додала да је у предлогу резолуције предвиђено да се обележе и одржавају сва места на којима су извршени злочини и колективне гробнице, укључујући и јаме у које су жртве бацане.