Већ дуго Корзика води своју тиху борбу за независност, а под француску власт је пала 1768. године. Удаљеност од континенталног дела Француске уз богато локално културно наслеђе, као и тесне везе са Италијом чине да Корзиканци стално имају потребу за независношћу.
Са друге стране, централна власт Француске је увек стајала на путу свим покушајима острвљана да освоје већу аутономију или чак потпуну независност.
Требало би поменути да је корзички језик након неколико година борбе добио статус другог званичног језика. Локални парламент је чак спровео и пореску реформу у интересу буџета Корзике, а и два корзичка департмана спојена су у једну административно-територијалну јединицу.
Председник Скупштине Корзике Жан Ги Таламони каже за Спутњик да је у Алжиру Француска направила читав низ грешака, односно да је Париз тада побркао политички проблем са питањем одржавања реда. Такође, додаје он, то се исто десило на Корзици.
„Нисам једини који наводи такво поређење, с обзиром да се и бивши премијер Француске Мишел Рокар још 1989. године обратио Националној скупштини поредећи Алжир и Корзику и конкретно наводећи пропорционално број заточеника и број жртава освајања Корзике од стране Француске. Не кажем да су, што се тиче одузимања грађанских права, Корзиканци били третирани исто као и Алжирци“, објашњава Таламони.
Што се тиче захтева да се Корзици омогући посебан порески и социјални статус, Таламони каже да они не траже посебан режим као поклон, већ да желе праведан и једнак приступ.
„Када тражимо посебан статус за Корзику, што иначе траже и друга француска острва, то је искључиво да бисмо подвукли да се ми налазимо у другачијој ситуацији“, навод председник Скупштине Корзике.
Таламони ипак додаје да независност за сада није на дневном реду и да не верује да ће до тога доћи у наредних пет година.
„Данас постоје две струје: они који желе пуну независност и њима припадам ја, али и они који желе тек већу аутономију у саставу Француске. Те две струје су постигле споразум и ми смо се договорили да никакве конкретне кораке ка евентуалној независности не предузимамо у наредних пет година“, закључује Таламони.