Клима се мења, температуре су драстично порасле, а вируси „лудују“. Kако системски јачати имунитет деце? Такође, све више деце у пролеће пати од алергија. Шта чинити, а не (зло)употребљавати антихистаминике?
— Људи уопште, па и деца конкретно, имају способност адаптације на све временске услове. Промена климе може озбиљно деловати на будућност људске цивилизације, али је значајно преувеличан утицај ових промена на здравље једног, конкретног детета.
Живот савремене породице данас се веома разликује од онога што је било уобичајено пре 20 или 30 година. Све је другачије: од неге деце, до кућне технике, клима-уређаја, хране, али и времена проведеног на свежем ваздуху, па и квалитета самог ваздуха, спорта и рекреације у дечијим установама, и предшколским, и школским. Посебно питање је данашња медицинска етика. Парола агресивних фармаколога гласи: нема здравих, постоје само они који нису довољно темељно прегледани. За сваки, па и најмањи проблем, фармацеутске компаније су смислиле лек. Још један битан фактор су компјутери који озбиљно утичу на савремени одгој и комуникацију деце и родитеља.
Све ово наводим како бих скренуо пажњу на то да су родитељи склони да разматрају климатске факторе као оправдање за сопствене грешке и лењост, јер се здравље и имунитет детета најпре формирају начином живота. А мама и тата су ти који обликују начин живота детета.
Када родитељи не могу да процене шта је добро или лоше за њихово дете, када не умеју да организују правилну негу, односно режим исхране, вежбања, шетања, купања, указивања основне медицинске помоћи при честим дечијим болестима — све то доводи до тога да се родитељи „у хору“ позивају на лошу климу, загађен ваздух, неорганизовану државу, лоше лекаре итд.
Још једна типична заблуда јесте то што је већина одраслих убеђена да постоји лек који на чудотворан начин може да утиче на јачање имунитета код деце. Такви лекови заправо не постоје, а оно што је на рафовима у бројним апотекама — то су све „шарене лаже“. Употреба тих препарата служи само да родитељи могу да „лупе рецку“ да су учинили нешто добро за своје дете. Други циљ продавања таквих лекова јесте да се напуне џепови произвођачима.
Ако желите да ваше дете не болује, ако желите да се оно брзо и лако адаптира на животне услове и околности који се јако брзо мењају, онда читајте, интересујте се. А пре свега тога не дозволите да дете буде претопло одевено, немојте га превише хранити, стимулишите свакодневну физичку активност и немојте дете држати у „стерилним“ условима. Са децом проводите више времена на свежем ваздуху и немојте давати деци „чаробне“ таблете за јачање имунитета. Пре свега, деци су потребни мама и тата.
И још неколико речи о алергијама које су све актуелније: ни овде не би требало кривити искључиво климу. Поновићу да децу не треба превише утопљавати и превише хранити. Требало би избегавати „идеално стерилне“ услове, давање непотребних лекова, као и прекомерну употребу кућне хемије. Веома је важно контролисати квалитет ваздуха у просторији, посебно тамо где спавају деца. Јер главни фактор који изазива појаву респираторних алергија јесте топао и сув ваздух пун прашине.
У Србији је све више деце која објективно имају потребу за логопедом. Шта чинити по том питању?
— Деци нису потреби логопеди, већ родитељи и други чланови породице са којима би деца много разговарала.
Читаво човечанство, посебно његов најцивилизованији део, сада се сусреће са врло озбиљним проблемом — деца све чешће слушају телевизор него маму и тату и чешће комуницирају са геџетима него са живим људима.
Али најстрашније је то што је деци заиста интересантније и забавније да проводе време са паметним телефоном или компјутером него са мамом и татом.
Наравно да не би требало ситуацију препуштати случају, већ подарити оно што је сад најдрагоценије већини родитеља — а то је слободно време. Мама и тата често не схватају да они деци дају геџете како би оставили за себе нешто слободног времена. Штавише, родитељи свесно купују деци електронске уређаје, а потом су приморани да своје слободно време троше на одласке код логопеда.
Говорите, разговарајте са својом децом, коментаришите то што видите, певајте песме, читајте пред спавање, питајте децу и стрпљиво слушајте одговоре. Не дозволите да вас мрзи да сами одговарате на питања која поставља ваше дете
У једној од ваших чувених „14 тачака“ које круже интернетом, кажете да једнократне пелене нису потребне деци, него мајкама. Шта то заправо значи?
— Мој став је да када жена постане мајка, она не би требало да престане са својим активним учешћем у друштвеном животу. Мајчинство би требало жени да оплемени живот, да га учини још испуњенијим и интересантнијим. А ако мајци недостаје времена за себе, за мужа, за одмор, спорт и хоби — онда то значи да морамо учинити све да се скрати време које она проведе негујући дете. Једнократне пелене омогућавају родитељима да не морају да се буде и устају из кревета ноћу. Такође, употребом једнократних пелена мање времена се троши на прање и сушење веша и све укупно се олакшава нега детета.
Цитираћу Вас: „Психичко благостање мајке која води бригу о детету јесте највећи задатак за оца. Тата је тај чија је обавеза да решава проблеме с родбином и комшијама“. Како то објаснити мушкарцима у патријархалним друштвима какво је балканско?
— Модел мушког понашања се формира онда када он посматра свог оца или свог деку… Дечака који никада није видео мушкарца који се бави својим дететом, проблемима свог детета и начинима решавања проблема, практично је немогуће натерати да постане цивилизовани отац који на себе преузима пуну одговорност за решавање питања у вези са дететом. И овде никакви савети не могу помоћи.
Промене се могу догодити само онда када ово питање постане проблем који ће се решавати на државном нивоу. Окретање очева деци, дечјим проблемима и тражењу пута за решавање ових проблема биће могуће само онда када се овакав приступ буде пропагирао преко медија, када о овој теми буду отворено говорили државни челници, или када се буду снимали филмови, или се ова тема буде изучавала у школама.
У потрошачком друштву децу засипају поклонима, стално новим играчкама. Kод многих се још увек јавља инстинкт да дете не би требало претерано размазити, а опет, како избећи да се дете не осећа ускраћено или материјално запостављено?
— Још једном ћу истаћи да су више од било чега другог на свету детету потребни мама и тата који су срећни што могу да проводе време са својим дететом и који ни не покушавају да своју љубав, време и пажњу замене све новијим играчкама.
Стално освртање за тим „шта ће људи рећи“ један је од најстаријих проблема нашег друштва. И све то почиње још од малих ногу, када се мишљење комшијског детета цени више од мишљења сопствених родитеља. Са друге стране, можда до овога долази и зато што неки родитељи уопште и немају свој став или и ако га имају, не говоре о томе са својом децом.
По мом мишљењу, против диктата мишљења околине требало би се борити кроз здрав ауторитет родитеља. Ако нема јасног става родитеља и ауторитета маме и тате, онда нема ни решења проблема о којем говоримо.
Ако су са дететом и уз дете увек родитељи који воле своје дете и који уживају у времену које проводе са њим, онда дете никада неће имати тај осећај да је лишено било чега. На пример, дечија логика би требало да звучи: „имаш нову лутку, а ја имам маму коју волим и која је боља од било које лутке, јер ми је са њом увек лепо и забавно“
Другим речима, најбоља играчка је она која подразумева и присуство родитеља, како би се они играли заједно са децом.