Без обзира на то што је на власти Ангела Меркел, у политичким круговима Немачке расте утицај њеног претходника. Шири се појава која се може назвати „шредеризам“.
Према овој концепцији, Берлин има потребу за „посебним односима“ с Москвом, и мора да учини све што је могуће да би их сачувао, наводи лист.
Међу присталице овог става аутор убраја министра економије и енергетике Немачке Зигмара Габријела и шефа немачке дипломатије Франк-Валтера Штајнмајера, јер је за њих двојицу нормализација руско-немачких односа дугорочни циљ.
Габријел редовно изјављује да је неопходно укинути санкције Русији и залаже се за подршку пројекту „Северни ток 2“, а немачко Министарство иностраних послова присуство НАТО-а у Источној Европи критикује.
„Западни савезници Немачке били су спремни да поверују у то да се ера ’шредеризма‘ завршила. Ипак, после кратког прекида, она се ипак вратила“, закључује лист.
Након заоштравања односа на пролеће 2014. године чинило се да ће захлађење међу земљама потрајати дуго, али се ситуација постепено мења.
Односи Москве и Берлина заоштрили су се након што је Крим после референдума ушао у састав Русије. Тада је 96,77 одсто житеља полуострва гласало за уједињење с Русијом.