АП преноси да је „у отвореном писму званичницима САД и ЕУ, које су потписали амерички и балкански интелектуалци и активисти за људска права, изражено жаљење што суђења за ратне злочине у Србији нису успела да разреше тај случај“, а њихов учинак назван „суморним“ и „неприхватљивим“.
Неименовани званичник Владе Србије који је упознат са случајем Битићи, упитан за коментар, казао је за АП да су власти Србије „интензивно радиле на том случају“.
Агенција преноси да је у отвореном писму наведено да су поводом случаја Битићи „српски председник и два последња премијера више пута обећали решење случаја од 2006. године, али нису предузели адекватне кораке како би обезбедили такав резултат“ и да уместо тога „извештаји указују да је главни осумњичени застрашивао сведоке и да је и даље близак високим члановима садашње Владе“.
АП подсећа да су се „браћа Битићи придружила албанским побуњеницима који су се борили против српске власти на Косову“.
„Они су ухапшени при крају сукоба, када су залутали у централни део Србије. Њихова тела су пронађена у масовној гробници 2001. године“, наводи агенција.
Додаје се да се „верује да су њих тројицу убиле српске трупе 8. јула 1999. године“.
Тужилаштво: Случај Битићи приоритет
Случај браће Битићи је приоритетан предмет у Тужилаштву за ратне злочине, које интензивно и континуирано предузима све расположиве активности на његовом решавању, речено је у том Тужилаштву.
У саопштењу достављеном Танјугу, које је потписао руководилац Тужилаштва Милан Петровић, наводи се да је Тужилаштво у оквиру тих активности ангажовало и све службе МУП-а Србије, надлежне за откривање извршилаца тог злочина.
„Ближе информације о резултатима предузетих активности нисмо у могућности да дамо због тајности поступка“, наведено је у саопштењу.