„Много пута смо објашњавали Русији да систем заштите од балистичких ракета не може да буде у сукобу с руским стратешким обуздавањем и да није планирано да се у будућности уносе промене у тај систем. Без обзира на то, руска саопштења с претњама да ће савезнике учинити циљевима због система заштите од балистичких ракета неприхватљива су и контрапродуктивна. Ако Русија буде спремна да разговара о систему заштите од балистичких ракета, уз сагласност Алијансе, НАТО остаје отворен за разговор“, саопштили су лидери земаља-чланица НАТО-а.
У документу се истиче да НАТО тежи развијању конструктивних односа с Русијом, али да они зависе од деловања Москве.
„НАТО није претња ниједној земљи. У вези с тим, ми смо и даље спремни за значајан дијалог с Русијом како бисмо јасно износили своје ставове и како бисмо, пре свега, смањили ризик од војних инцидената, укључујући и узајамну транспарентност. Настављамо да тежимо конструктивним односима с Русијом, када деловање Русије то буде омогућило“, наведено је у саопштењу.
НАТО ће, како су навели лидери земаља-чланица тог савеза, остати нуклеарна алијанса док год постоји нуклеарно оружје, али ће тежити томе да допринесе смањењу нуклеарног арсенала на узајамној основи.
У саопштењу се такође наводи да је после Хладног рата НАТО знатно смањио количину нуклеарног оружја у Европи и зависност стратегије Алијансе од нуклеарне компоненте.
Одлуке НАТО-а потпуно су у складу с међународним обавезама организације и не могу се сматрати нарушавањем Основног акта Русија—НАТО, наведено је у декларацији након варшавског самита.
„Током више од две деценије НАТО је улагао напоре да успостави партнерство с Русијом, укључујући механизам Савета Русија—НАТО. Последња дејства Русије и њена политика смањили су стабилност, повећала непредвидивост и променили околности на плану безбедности. Док се НАТО придржавао својих међународних обавеза, Русија је нарушила вредности, принципе и договоре који су били у основи Русије и НАТО-а… Одлуке које смо усвојили, укључујући и овај самит, потпуно одговарају нашим међународним обавезама и због тога не могу да се посматрају као противречење Основном акту Русија-НАТО“, наведено је у документу.
Додаје се да ће НАТО наставити политику отворених врата, „која је омогућила да се учврсти Алијанса и допринела успостављању евроатлантске безбедности“.
У документу се такође истиче спремност Алијансе да поздрави будућег новог члана организације – Црну Гору.
Учесници самита у Варшави објавили су почетни ниво оперативне готовости система противракетне одбране НАТО-а у Европи.
Како је саопштио генерални секретар Алијансе Јенс Столтенберг, то значи да бродови америчке морнарице стациониране у Шпанији, радари у Турској и системи за пресретање у Румунији сада могу да раде усаглашено, под командом НАТО-а и његовом контролом.
Систем чији је циљ заштита свих европских савезника у НАТО-у од балистичких ракета подразумева и америчке системе у оквиру Европског етапног адаптивног приступа.
У Турској је постављен радар америчког ПРО система, у мају ове године на бившој војно-ваздушној бази Девеселу у Румунији почео је да ради стационарни део америчког комплекса „Егис ашор“, у немачкој бази „Рамштајн“ налази се командни центар за планирање напада на ракете, а 13. маја ове године је у пољском насељу одржана церемонија поводом почетка изградње комплекса „Егис ашор“, који треба да буде завршен 2018.
У структуру европског противракетног штита улазе и четири система за уништавање балистичких ракета „Егис“, која су смештена у Шпанији.