У говору на самиту НАТО-а Анатолиј Шалару је навео да „пропаганда, економске мере, нерешавање придњестровског проблема и боравак руских снага остају стални разлози за забринутост“.
„Обраћамо се са молбом да подржите нашу иницијативу о трансформацији мисије у Придњестровском региону у вишенационалну цивилну мисију. Инсистирамо и на повлачењу војске и наоружања Руске Федерације са територије Молдавије у складу са међународним обавезама“, изјавио је молдавски министар одбране.
Шеф војног ресора је предложио и да се 2019. године одрже војне вежбе НАТО-а. Маневри, по његовим речима, треба да постану платформа за стварање регионалног центра за обуку.
„Молдавија ће уложити све напоре како би постала поуздан партнер Алијансе“, закључио је Шалару.
Према Уставу Молдавије, земља има неутрални статус, али република од 1994. године сарађује са НАТО-ом у оквиру индивидуалног плана партнерства. Према подацима анкета, већина грађана се противи уласку Кишињева у Алијансу.
Придњестрвовље, у којем су 60 одсто становника Руси и Украјинци тражило је још за време СССР-а да изађе из састава Молдавије, плашећи се укључивању земље у састав Румуније. Након неуспешног покушаја 1992. године да се силом реши проблем Кишињев је практично изгубио контролу над регионом. Тренутно, безбедност у зони конфликта обезбеђују Зеједничке мировне снаге Русије, Молдавије, Придњестровља и војни посматрачи из Украјине.