„Спремни смо да радимо на томе да се ови аранжмани (на билатералној основи са земљама НАТО-а) усаврше. Узгред речено, на редовном руско-америчком састанку према споразуму из 1972. године о избегавању инцидената на мору, унели смо читав низ предлога који узимају у обзир управо оне ситуације са којима смо се сусретали недавно. Тако да је лопта на америчкој страни“, рекао је Грушко у емисији на телевизији „Русија 24“.
„Руска страна такође изјавила да ће бити спремна да одговори на понуде других земаља НАТО-а којe немају са нама такве споразуме и разговара о могућности њиховог потписивања“, додао је он.
Размештање батаљона НАТО-а у Источној Европи, као и друге одлуке о појачавању присуства у региону, захтевају од Москве одговарајуће напоре за заштиту сопствених интереса, рекао је Грушко.
„У НАТО-у треба да схвате да ће цела ова операција о балансирању, наравно, довести до тога да ћемо стварати ону равнотежу која је постојала пре него што је НАТО покушао да створи контрапотенцијал на границама које су сада НАТО-ове, нажалост“, додао је Грушко.
Он је рекао да државе, а посебно Пољска, које ће у складу са одлукама самита у Варшави размештати батаљоне НАТО-а, „пре тога“ нису представљале никакву претњу.
„За нас ове земље нису представљале интерес ни са тачке гледишта војног планирања, нити уопште са било какве војне тачке гледишта“, нагласио је Грушко.
НАТО покушава да „уведе неке шеме из времена Хладног рата“, што Русији „апсолутно није потребно“.
Саопштење НАТО-а након самита у Варшави, у којем се Руска Федерација терети за непоштовање међународних споразума, неће утицати на рад Москве и Вашингтона о Сирији, што обухвата и оквир Међународне групе за помирење у Сирији, изјавио је Грушко.
„Саопштење самита има 139 тачака. Приликом читања овог документа стиче се утисак да је то нека врста исечка различитих врста резолуција ЕУ од докумената који се увећавају другим државама. А ако говоримо о Русији, било је сакупљено све заједно. Био сам изненађен када сам тамо прочитао да Русија селективно примењује инструменте безбедности, да селективно примењује споразум о отвореном небу, иако је познато да смо само прошле године извели око 40 (извиђачких) летова“, истакао је Грушко.
Он је додао да је „језик НАТО-а о улози Русије у Сирији такође једна интелектуална вежба која треба да покаже потпуну негативну улогу Русије на међународној арени и да она није конструктиван партнер“.