„Трубунал је закључио да не постоји правна основа да Кина полаже историјска права на морске области у оквиру такозване линије девет цртица“, саопштио је суд.
Пресуда је донета у случају који су покренули Филипини оспоривши позицију Кине, која своје захтеве заснива на нејасно дефинисаној „линији девет цртица“ нађеној на кинеској мапи из ’40-их година, док Филипини и други њени суседи оспоравају те тврдње.
Кинеска агенција Синхуа јавила је, после објављивања пресуде, да Кина не прихвата и не признаје одлуку суда у Хагу.
Филипини су поздравили одлуку суда и позвали на уздржаност у реаговању на судску одлуку.
Пекинг је изнео низ осуда уочи пресуде међународног трибунала о Јужном кинеском мору, где Кина полаже широка територијална права.
Током вишемесечног судског процеса, Пекинг је покушавао да дискредитује суд који ужива подршку УН, за који тврди да нема јурисдикцију у спору у који је укључено неколико земаља.
Кина тврди да има суверенитет над скоро свим стратешки кључним водама у овом мору, док истовремено територијална права на воде Јужног кинеског мора полажу и њени суседи у Југоисточној Азији.
Да би ојачао своју позицију, Пекинг је брзо претворио гребене у вештачка острва на која могу да слећу војни авиони, а прошле недеље је одржао и војну вежбу између Парацелских острва и јужног кинеског острва Хајнан.
Коментатори кажу да је спорна територија, која обухвата три милиона квадратних километара водене површине, потенцијално жариште регионалног сукоба.