По свему судећи, напад у Ници био је организован како би се застрашили становници читаве ЕУ.
За годину и по дана запад Европе потресла су чак четири стравична терористичка напада у којима је погинуло више стотина људи.
„Шарли ебдо“, 7. јануара 2015.
Први крвави догађај из низа је напад браће Саида и Шерифа Куашија на редакцију француског сатиричног недељника „Шарли ебдо“, који се десио 7. јануара 2015. године. Тада су двојица терориста упала у зграду и отворила ватру по људима који су се тамо налазили. Погинуло је дванаест особа, од чега десет новинара и двојица полицајаца. Нападачи су успели да побегну. Разлог за овај напад била је претходно објављена увредљива карикатура пророка Мухамеда.
Већ следећег дана, 8. јануара, у јужном предграђу француске престонице непознати нападач је убио полицајку и ранио радника службе за одржавања пута.
А онда су се 9. јануара браћа Куаши опет активирала. Овог пута они су отели таоца и забарикадирали се у штампарији градића Дамартен ан Гоел. Читав дан је трајала полицијска операција против браће терориста и успешно је завршена, мада талац није преживео.
Париз, 13. новембра 2016. године
Нападачи, међу којима је било троје самоубице, отели су таоце у париској концертној сали „Батаклан“. Истог дана, они су већ извели серију експлозија на фудбалском стадиону „Стад де Франс“, где се одржавао меч између Француске и Немачке и пуцали на госте неколико ресторана. Погинуло је укупно 130 људи, више од 350 особа је рањено.
Након овог крвавог пира терориста, француски председник привремено је затворио границе и увео ванредно стање. Специјалне службе су спровеле неколико операција са циљем налажења потенцијалних терориста.
За сада се за овај напад сумњичи Салах Абдеслам, који је ухваћен у Бриселу 18. марта током заједничке операције белгијских и француских полицијских снага.
Брисел, 22. марта 2016.
Још један крвави напад на ЕУ, односно Брисел (22. марта 2016.) извела су двојица терориста, који су се разнели на међународном аеродрому. Такође, експлозија је одјекнула и на станици бриселског метроа „Малбек“. Погинуле су укупно 32 особе, а више од 300 је било рањено.
Одговорност је на себе преузела терористичка организација Исламска држава (ДАЕШ).
Захваљујући опсежној операцији белгијских снага са циљем налажења могућих организатора напада, био је ухапшен и саучесник терориста-самоубица Мухамед Абрини, који је признао да је учестовао у нападима и да је он на снимцима сигурносних камера са аеродрома.
Касније се испоставило да се дотични Абрини већ налазио на потерницама, још пре напада у Белгији. Био је виђен на бензинској пумпи на једном од путева који воде ка француској престоници, а сапутник у аутомобилу му је био главни осумњичени за париске нападе — Салах Абдеслам.