За разлику од многих који се у таквим трагичним ситуацијма препусте болу, Лашко је одлучио да сам развије протезу, што, како каже, уопште није лак посао.
„И даље имам много потешкоћа. Потребно је доста времена да се изради бионичка протеза уз помоћ 3Д штампача“, каже он.
Он истиче да ће цена његове протезе коштати око хиљаду долара, док се цена сличних протеза у иностранству креће од 25.000 до 250.000 долара.
„Након повреде сам 18 месеци провео у болници. Имао сам пуно операција. Почео сам да радим на протези крајем 2014. године, а први прототип је направљен за неколико месеци“, рекао је он.
Упитан о детаљима израде протезе, Лашко је рекао да успео да развије и састави протезу без икаквих донација са стране, додајући да је њу веома лако користити захваљујући софтверу на рачунару.
Он истиче да је протеза направљена од делова домаће производње, али да се још увек ради на сензорима.
„Још увек развијамо сензоре који помажу раду протезе. Особа осећа да има фантомску руку, када пожели да је покрене мишићи руке активирају сензоре који контролишу протезу“, истиче он.
Одговарајући на питање које су предности његове протезе у односу на остале, Лашко је указао на чињеницу да је његова рука ампутирана.
„Ја сам сам инвалид и корисник протезе, одлично познајем проблем изнутра и разумем шта здрава особа не може да схвати. Зато моја визија паметне протезе није у складу са међународним стандардима“, рекао је он.
Кампања да се прикупе средства за пројекат „Макс бионик“ покренута је 30. маја 2016. године, а циљ је да се прикупи милион и по рубаља за развој протеза које могу да се штампају са кућних 3Д уређаја.
Према речима пи-ара пројекта Анастасије Маришчук, до сада је прикупљено 500.000 рубаља.
Она је истакла да овај пројекат обећава и пружа прилику особама са инвалидитетом да уживају у животу и делимично поврате изгубљену функцију екстремитета.
„Ово је у потпуности руски дизајн, који нема себи сличног у свету, а притом је десет пута јефтинији“, истакла је она и додала да пројекат чине најсавременије технологије и компоненте.