„Вечерас сам разговарао са министром спољних послова Турске Мевлутом Чавушоглуом и изразио апсолутну подршку Сједињених Америчких Држава демократски изабраној и цивилној влади и демократским институцијама Турске“, наводи се у саопштењу Керија, које је објавио амерички Стејт департмент.
Кери је истакао да „САД са најозбиљнијом забринутошћу прате догађаје у Турској“.
„Пратимо ову веома нестабилну ситуацију“, рекао је Кери.
Вашингтон позива „све стране да обезбеде сигурност дипломатских представништава и њихових запослених, као и цивила у целој Турској“.
Амерички државни секретар је истакао да „Амбасада и конзулати САД у Турској настављају да пружају свеже информације америчким грађанима који се налазе у земљи“.
Према његовим речима, њима се „препоручује да не излазе и, уколико су у могућности, да извештавају о себи чланове породица и пријатеље“.
Кери: САД нису добиле захтев за изручење свештеника Гулена
Амерички државни секретар Џон Кери је током посете Луксембургу рекао да Сједињене Државе нису добиле захтев за изручење исламског свештеника Фетулаха Гулена, преноси агенција Ројтерс.
Председник Турске Реџеп Тајип Ердоган оптужио је Гуленове присталице за покушај организовања државног удара. Група присталица Гулена са седиштем у САД одбацила је оптужбе за умешаност у покушају преврата у Турској, а сâм Гулен је осудио побуну.
Гулен живи у америчкој држави Пенсилванија и Анкара тражи његово изручење.
У петак увече власти Турске јавиле су о покушају војног пуча у земљи. Са своје стране, војска је саопштила да је преузела власти у своје руке. У суботу ујутру побуњени војници почели да се предају.
Власти Турске изјавиле су да покушај преврата није успео. Турска полиција ухапсила је 2.800 људи, међу којима су и високи официри. Као резултат покушаја државног преврата, према најновијим подацима, погинула је 161 особа.