Према њеним речима, председник Ердоган је позвао грађане да изађу на улице и како је рекао, одбране демократију.
„Реч је о традиционалним муслиманима, женама које носе мараме и мушкарцима који носе турске заставе, који су кренули према седишту турске државне телевизије која је угашена, исто као и ’Евро њуз‘. Са друге стране, на улицама су цивили који славе пуч и марширају уз тенкове. Војска пуца, а према неким информацијама турских колега има двоје мртвих цивила и 25 убијених полицајаца“, каже Сарачевић.
Она такође наводи да се, према муслиманској традицији, са џамија чују звуци молитве ради смиривања народа, док се у већини турских градова могу видети колоне аутомобила и грађана који славе државни удар.
„Према проценама политичких аналитичара и новинара, иза државног удара стоји Фетулах Гулен, који је до 2014. године био Ердоганов савезник. Он је иначе имам у САД“, каже за Спутњик Аријана Сарачевић.
Како кажу политички аналитичари, сценарио је исти као у Египту — ноћ је, пажња је усмерена ка Ници и до јутра би се све могло завршити, објашњава новинарка босанскохерцеговачке Федералне телевизије која се налази недалеко од Анкаре.
Аријана Сарачевић, која се у Турској налази на једном медијском конгресу, за Спутњик каже да је у петак група страних новинара била у гостима код новог турског премијера Биналија Јилдирима.
„Сат и по смо имали прилику да разговарамо са њим. Он је говорио о тероризму изван Турске и ни једном речју није показао нити се могло наслутити да би се ово вечерас могло десити. Све се десило стихијски“, истиче Сарачевић.
Према њеним речима, командир прве дивизије турске војске не подржава државни удар, а према последњим информацијама, турски председник Ердоган је на путу ка аеродрому у Истанбулу и покушава да побегне. Једна од дестинација која се помиње је Немачка.