Медвед је данас имао састанак са Ковачем и премијером Тихомиром Орешковићем, на којем је изражена забринутост због недавних изјава српских званичника у вези са спорним законом.
После састанка, Ковач је новинарима рекао да ће Србија морати да суспендује Закон о универзалној јурисдикцији и сарађивати с Хашким судом и све одлуке примењивати и уважавати, поновивши захтеве које је хрватска страна износила као услов да дâ сагласност за отварање поглавља 23 и 24.
„То све Србија има обавезу да уради од данас од кад је прихватила преговарачки оквир. Очекујемо да не коментарише на свој специфичан начин ове обавезе које су прихватили данас у Бриселу, него очекујемо да примењују обавезе. Не желимо да застрашују бранитеље с изјавама да некога жели прогонити, јер то не долази у обзир“, рекао је Ковач.
Он је додао да Хрватска има своје правосуђе и Србија не може бити надлежна за хрватске држављане.
„То више неће бити могуће. Бранитељи ће осећати сигурност на територији Хрватске, за коју ће гарантовати хрватске власти“, казао је Ковач.
Медвед је рекао да је недопустиво поступање по универзалној јурисдикцији.
„Ми не желимо нагађати колико има фантомских оптужница. Ми смо самостална држава која је водила одбрамбени рат и недопустиво је поступање по универзалној јурисдикцији. Хрватски бранитељи више никада неће бити прогоњени ни од кога“, рекао је он.
Министар бранитеља је упозорио да, ако се Србија не буде понашала професионално, према роковима које они очекују, и стави ван снаге тај закон, „поглавље 23 биће блокирано, ако треба и 20, 30 година“.