У ту сврху формирана је специјална дисциплинска комисија под руководством Дениса Освалда. Након што комисија објави свој извештај, биће донета одлука о санкцијама.
Осим тога, МОК ће започети дисциплински поступак против запослених у руском Министарству спорта, који се помињу у извештају комисије Светске антидопинг агенције (ВАДА).
Комитет неће обезбедити акредитацију за предстојеће Олимпијске игре у Рио де Жанеиру званичницима Министарства и другим званичним лицима наведеним у извештају.
МОК намерава да детаљно размотри извештај да би донео одлуку о учешћу руских спортиста на Олимпијади. Комитет намерава да размотри законске могућности заједничког суспендовања репрезентације са једне, и права спортиста на индивидуално разматрање њиховог случаја, са друге стране.
У вези са тим, МОК ће размотрити одлуку Спортског арбитражног суда по тужби руских атлетичара против Међународне атлетске федерације.
Извршни одбор организације такође је подржао предлог наведен на самиту МОК-а у јуну да се руски спортисти лише „претпоставке о невиности“ у вези са допингом. То значи да међународне федерације треба појединачно да донесу одлуку о дозволи сваком спортисти да се такмичи.
МОК је одбио да изврши или пружи покровитељство било којим спортским догађајима и скуповима у Русији, укључујући и Европске игре 2019. и позвао је федерације зимских спортова да замрзну припреме за велика такмичења у Русији и почну да траже друге локације за њихово одржавање.
Независна комисија ВАДА је под руководством Ричарда Макларена јуче у Торонту представила резултате истраге о допингу у руском спорту. Према резултатима истраге, ВАДА је препоручила МОК-у да суспендује репрезентацију Русије са Игара у Рио де Жанеиру.
Повод за истрагу ВАДА био је текст у америчким новинама „Њујорк тајмс“. Лист је у мају објавио документе са изјавама бившег шефа московске антидопинг лабораторије Григорија Родченкова, који је тврдио да је најмање 15 руских добитника медаља на Олимпијади у Сочију учествовало у „допинг-програму“ Русије чији је циљ доминација на домаћим Играма 2014.