Руска компанија „Титан информејшен сервис“ развила је напредни систем за контролу гласом за руску пешадијску опрему „Ратник“. Сврха система, који ће бити пуштен у рад до 2020. године, јесте да помогне војницима да преживе могући војни сукоб, рекао је Константин Ламин.
Тој компанији из Санкт Петербурга требало је 18 година да развије систем, а с обзиром да читав низ стручњака ради на пројекту, може се са сигурношћу претпоставити да је око 150 људских година утрошено на реализацију пројекта, наводи Ламин.
Похваливши истакнутог руског научника и потпредседника „Титана“ Олега Малејева за значајан допринос развоју тог система, Ламин је истакао да не може да се прецени значај развоја тог система.
„Систем је потребан да би пружио битне секунде на бојном пољу и спасио животе војника“, додао је он.
Он је подсетио да данашњи војни компјутери могу да се повежу са паметним телефонима и да особа која користи мобилни телефон да разговара на улици ризикује да је прегази ауто.
„Замислите стога војника у тој позицији који у рукама држи и митраљез“, навео је Ламин.
„Систем за контролу гласом ослобађа руке и очи војника током борбе, па он истовремено може да се креће, пуца и ради са компјутером. Он такође може да комуницира са командом, шаље поруке и слуша савет напредног аутоматског система, као и да прима шифроване гласовне поруке“, рекао је Ламин.
На питање да ли тај систем контроле гласом може да се пореди са „Епловим“ „сиријем“, Ламин је рекао да „сири“ може да се назове аналогом руског система.
Укратко, „сири“ покушава да преведе глас у текст, све време садржи од 7 до 30 одсто грешака, а затим покушава да схвати шта да ради са текстом. То јест, систем увек бира речи из речника од седам милиона речи и све време је једнако лош. Затим систем акумулира статистику одређеног корисника и, применом својих претпоставки о томе шта је корисник рекао, одабира највероватнију варијанту, објаснио је Ламин.
„Особа се никада тако не понаша, што је такође случај са нашим системом. Наша технологија користи контекст, средину и претходне дијалоге да би предвидела које опште фразе у одређеном тренутку имају смисла. То је такође огроман број, али знатно мањи од неколико милиона“, рекао је он.
Ламин је подсетио да је његова компанија прва добила награду за најбољи софтвер 2001. године за свој софтвер за асистента гласа „Спирио“ за мобилне уређаје и да је више од три милиона људи тада инсталирало систем, а тада није постојао „ајфон“.
Ratnik New future soldier russian soldier individual gear equipement sys… https://t.co/eTNhKI1EOb @YouTubeさんから
— 大芝鉄蔵 (@Diesirae41) December 26, 2015
通訳の人ポケットに手入れんなw
„Захваљујући најнапреднијој математици коју је развио наш потпредседник Олег Малејев, систем ’Спирио‘ показује тачност задатака управљања од 99,9 одсто и ради на било којем уређају који има 5 мегабајта меморије и 200 MIPS, што није случај са ’сиријем‘“.
Руски систем контроле гласом је отпоран на буку и способан да ради у веома бучним условима, у којима је човек немоћан да било шта промени, навео је Ламин.
Ламин је опрезни оптимиста да ће систем контроле гласа „Ратник“ бити претворен у систем контроле покретом, јер „руке треба да су слободне од компјутерског интерфејса — у рукама се већ налази оружје“.
Опрема „Ратник“ углавном је намењена снајперистима, стрелцима, возачима оклопних возила и митраљесцима возила за ваздушне борбе.
Почетком године командант руских копнених снага генерал-пуковник Олег Саљуков изјавио је да је развој треће генерације пешадијског система „Ратник“ већ у току и да је више од 80.000 руских војника 2015. године већ опремљено системом „Ратник 2“ „војник будућности“.