„НАТО, у садашњем формату, способан је да гарантује мир у Европи. Штавише, НАТО је нешто што нам треба и морамо да будемо активни чланови НАТО-а, то је јасно“, рекао је Орбан на летњем универзитету у румунском месту Баиле Туснад.
Међутим, с обзиром на то да је Британија, иначе пета економија и нуклеарна сила, напустила структуре ЕУ, Орбан каже да треба озбиљно размотрити идеју изградње заједничке армије на територији ЕУ, али праве војске, како је рекао, са наређењима која се дају једним заједничким језиком.
„Армија по суштини, не по форми“, рекао је Орбан и додао да би чланице требало да размисле о издвајању више новца у војне сврхе.
Он је, такође, поменуо идеју заједничке војске четири земље Вишеградске групе — Пољске, Мађарске, Чешке и Словачке — која не би била конкуренција европској војсци, преноси Ројтерс.
Орбан се осврнуо и на америчког републиканског кандидата Доналда Трампа, који је предложио безбедносну политику коју би Европа требало да усвоји за решавање безбедносне кризе изазване неконтролисаном имиграцијом.
„Ја нисам заговорник Доналда Трампа. Никад нисам мислио да ће од свих отворених опција он бити бољи кандидат за Европу и Мађарску. Али слушао сам кандидата и морам да кажем да је изнео три предлога за борбу против тероризма. А као Европљанин тешко да би боље сажео оно што Европи треба. Европи такође треба једна заједничка мрежа националних обавештајних агенција“, рекао је он.
„Друга ствар коју је рекао овај одважни кандидат за председника САД јесте да треба напустити политику извоза демократије. Ни сам не бих то могао да кажем прецизније“, закључио је Орбан.
Портпарол мађарске Владе касније није желео да одговори на питање да ли Орбаново подржавање Трампових предлога о безбедности значи и његову подршку Трампу, навео је Ројтерс.