„Последњи већи ловац четврте генерације који је ушао у службу, Су-27 се доказао као изузетно успешан дизајн“, истакао је тај аналитичар за „Нешенел интерест“.
„Довољно велик и снажан да издржи низ модификација и побољшања, ’Фланкер‘ би требало да служи (па чак и да се производи) још неко време.“
Авион Су-27 је двомоторски суперманеварски ловац са значајним способностима. Може да развије максималну брзину од 2,35 маха и прелети до 3.500 километара. Тај авион може да достигне висину од 19 километара са максималном полетном масом од 30,45 тона.
„Он може да понесе до осам ракета ваздух—ваздух (које су углавном мањег и средњег домета, а друге варијанте су прилагођене за борбу ван граница видљивости) или мноштво бомби и ракета. У рукама искусног пилота, Су-27 може да изведе невероватан број маневара од којих многи одушевљавају публику на аеро-митинзима широм Русије и Европе“, објашњава Фарли.
Авион који је дизајнирала и произвела компанија „Сухој“ први пут је полетео 1977. године. Требало је да се та летелица такмичи са четвртом генерацијом америчких ловаца, „Граман“ Ф-14 „Томкет“ и Ф-15 „Игл“. Осамедесетих година 20. века направљено је укупно 809 Су-27.
„Направљен да би победио америчке ловце изнад средње Европе током сукоба НАТО — Варшавски пакт и да би патролирао ваздушним простором изнад Совјетског Савеза против упада америчких бомбардера, Су-27 је преживео Хладни рат и постао један од највише извожених борбених авиона“, објаснио је виши асистент Школе за дипломатију и међународну трговину Петерсон на Универзитету у Кентакију.
Тај борбени авион служи у авијацијама Анголе, Етиопије, Индонезије, Еритреје, Казахстана, Монголије, Украјине, Узбекистана и Вијетнама. Кина од 1998. године производи дериват Су-27 који је познат као „Шенјанг“ Ј-11.
Сајт Војне фабрике авиона „Сухој“ Су-27 „Фланкер“ назива „правим класиком“ и „једним од најбољих борбених авиона своје генерације“. У ствари, он је толико добар да би и најбољи авион из америчког арсенала имао приличне проблеме да га победи.
Авион „Локид Мартин“ Ф-35 „Лајтнинг II“ могао би да достигне „само 3:1 стопе погађања у поређењу са ’Микојаном‘ МиГ-29 и Су-27 упркос својим стелт предностима“, наводи се у извештају „Нешенел секјурити нетворка“ из августа 2015. године, у којем се наводи студија коју су 2009. направиле америчка авијација и „Локид Мартин“.