„Не бих хтео да користим псовке“, нашалио се Лавров у одговору на питање америчких новинара да коментарише информације која су се појавиле у медијима.
И званични Кремљ одбацио је оптужбе да Русија стоји иза хаковања мејлова Националног комитета Демократске странке у САД, описујући их као апсурдне.
"И даље видимо опсесивне покушаје да се Русија користи као тема током предизборне кампање у САД. Те апсурдне тврдње је одмах негирала породица познатог председничког кандидата", изјавио је портпарол Кремља Дмитриј Песков, мислећи на најстаријег сина републиканског председничког кандидата Доналда Трампа, Доналда Трампа Јуниора.
У недељу је шеф националног комитета Демократске партије САД Деби Васерман Шулц поднела оставку због цурења електронске преписке партијског руководства. Из писама се види да је партијски апарат отворено подржавао Хилари Клинтон на унутарпартијским изборима на штету Бернија Сандерса.
Према речима представника изборног штаба Клинтонове, сервере су хаковали руски хакери, што наводно сведочи о намери Русије да помогне Доналду Трампу на председничким изборима. Изборни штаб америчког милијардера категорички пориче ове информације.
Лавров и Кери разматрали кораке за реализацију споразума о Сирији
Руски шеф дипломатије је изјавио да је са америчким државним секретаром Џоном Керијем разматрао кораке који су потребни за практичну реализацију споразума о Сирији.
„Данас смо разматрали оно што треба да се уради да би овај споразум почео да ради у пракси, у облику дејстава ваздушних снага Русије и ваздушних снага које предводe САД“, рекао је Лавров новинарима након састанка са Керијем.
„Aко споразум који смо Кери и ја постигли на преговорима у Москви буде спроведен, а ми се томе надамо, тада ће са сигурношћу моћи да се раздвоје нормална опозиција и терористи ДАЕШ-а и Нусра фронта“, руски министар је нагласио.
Он је додао да се споразум тиче „оних практичних корака које треба предузети да бисмо се ефикасно борили против терориста“.
„Да се не би допустила ситуација да на територијама које контролишу терористи остане такозвана умерена опозиција која истовремено жели да учествује у режиму прекида борбених дејстава и да се тај режим обезбеди без икакве штете по сузбијање ДАЕШ-а и Нусра фронта“, рекао је министар.
„Суочавали смо се са ситуацијом када су нас амерички партнери буквално од почетка године уверавали да ће моћи да раздвоје опозицију са којом сарађују од терористичких структура, али до сада то нису урадили“, навео је Лавров.
Међусиријски преговори морају бити што пре одржани. До сада специјални изасланик УН за Сирију Стафан де Мистура није могао да окупи све који треба да одлучују о судбини Сирије за преговарачким столом, изјавио је руски министар.
„Што се тиче данашњег састанка између представника Русије, САД и УН, он је посвећен неопходности да се што пре започне рад на политичком пакету решења сиријске кризе. У складу са документима који су усвојени, захтева се сазивање што скорије наредне рунде, ја бих рекао и прве рунде, зато што је претходне покушаје тешко назвати рундама преговора, потребно је сазвати преговоре који ће бити засновани на принципима садржаним у Савету безбедности УН“, рекао је Лавров новинарима након састанка са Керијем на маргинама АСЕАН-а.
Министар је објаснио да то значи учешће владе у пуном формату и без изузетка свих опозиционих снага. „За сада представник генералног секретара УН Стафан де Мистура није успео да окупи за истим столом све који треба да одлучују о судбини Сирије“, закључио је Лавров.