Након што је Викиликс прошле недеље објавио око 20 хиљада мејлова који се приписују челним људима Демократског националног комитета, откривено је да су високи званичници неуморно радили на подривању шанси Бернија Сандерса да постане кандидат демократа на изборима.
Убрзо након тога, менаџерка кампање Клинтонове тврдила је да је Москва одговорна за цурења како би помогла републиканском кандидату Доналду Трампу да постане председник.
Како тврди Кучинић, ове оптужбе представљају покушај да пажња јавности о „срамоти“ коју је ДНЦ навукла на себе коришћењем прљавих трикова разори Сандерсову кампању.
„Очигледно је да су осећали да све може да прође да би се подржала кампања Клинтонове и све може да прође да би се оклеветао Берни Сандерс и његов покрет, до те мере да су покушали да у одређеним државама убаце његову религију у расправу.“
Кучинић тврди да, без обзира на то ко је хаковао имејлове, оно што они откривају оправдава овај напад. Он каже да се ДНЦ понашала „неукусно, недемократски и антидемократски“.
„То погађа тачно у центар дволичности Демократског националног комитета“, рекао је он. „Њихова неспремност да воде праведну кампању, њихов покушај да монтирају избор, да затворе све шансе да Берни Сандерс и његов веома велики покрет добије могућност да његов став буде у потпуности испољен“.
„Концепт праведности у америчкој политици је нешто што многи људи сматра озбиљним, али, по свему судећи, ДНЦ не мисли тако“, изјавио је бивши кандидат.
У том смислу тврдње да је Русија умешана у скандал „апсолутно се противе осећају одговорности коју ДНЦ има за сопствена дела“.
Оптужбе наглашавају агресивни антируски став Клинтонове, политички став за који Кучинић сматра да је још једна грешка у спољној политици бивше америчке државне секретарке, заједно са њеним одобрењем војне интервенције у Либији.
„САД би тренутно требало да ради на учвршћивању односа са Русијом у свим безбедносним питањима која се тичу мира у свету и да се креће напред, а ДНЦ говори да је Русија та која покушава да пољуља исход америчких избора“.
Агресивна антируска политика мора се преиспитати, истакао је Кучинић. Улога НАТО-а мора да се стави под „критичко испитивање“, додао је он. „НАТО тражи начине да оправда свој став звецкањем оружја и стварањем раздора на граници са Русијом. А то је веома опасна игра.“