Антируска параноја у Европи достигла је ниво довољно критичан да је инспирисао Центар Вилфред Мартенс за европске студије да објави упутство за западњаке од 86 страна о наводним тајним методама које Русија користи за контролу и подизање свог угледа у јавности.
Европа коју тренутно мучи избегличка криза, напуштање савезника, унутрашњи политички сукоб и низ терористичких напада, ипак идентификује просвећени лични интерес Русије као најзначајнију претњу својем континенталном идентитету, сугеришу аутори.
Према студији овог „вука у јагњећој кожи“, постоји широка мрежа невладиних организација које организује влада, криптоневладине организације (НВО) и експертске групе усмерене на померање европског јавног мњења према позитивној слици Руске Федерације и њене политике.
„НВО и експертске групе ван Русије играју посебну улогу у спољној политици земље“, наводи се у извештају и додаје да „се они користе као средства за легализовање политике и манипулисање јавним мњењем у иностранству“.
У свом истраживању бриселска експертска група позвала је ЕУ да истражи активности ових организација и да хитно предузме акције против онога што сматра руском дефиницијом „меке моћи“. Аутори сугеришу да се ова дефиниција ослања на принуду, противи демократији и људским правима, пружа „традиционалне вредности“ и „јаког вођу“, за разлику од оног што Кремљ сматра слабим западним политичарима и, наравно, промовише причу да су САД заједнички непријатељ Русије и Европе.
Према овом истраживању, да би манипулисала доносиоцима одлука и јавним мњењем у ЕУ, Русија користи скалабилна средства која варирају од једне до друге земље. Русија, студија услужно открива, потпирује латентни антиамериканизам у Француској, фокусира се на пословне везе у Италији, изграђује се на вери у земљама са православном мањином и подржава идеју панславизма у словенским земљама, да наведемо само неке од агитпроп потеза.
Балтичке земље су подложније руској пропаганди од осталих делова ЕУ, наглашава студија.
У извештају се помиње и новинска агенција Спутњик као једна од руских медијских канала који извештава о активностима поменутих институција. Између осталог, Спутњик се оптужује за „ширење мржње против избеглица из Сирије“.
Извештај експертске групе Европске народне партије позива Брисел да агресивно промовише сопствену причу унутар блока својих 29 земаља-чланица, да се одупре утицају Русије и да обезбеди да се политика и обавештајне службе ЕУ фокусирају на „тајне руске активности“.