Руски деминери од понедељка раде на пројекту „Параћин 8“ и чисте мине и друга неексплодирана убојита средства са површине од 661.042 квадратна метра, што представља до сада највећи годишњи пројекат који ће „Емериком“ реализовати у Параћину, рекла је за Танјуг секретар у кабинету председника Општине Параћин Виолета Ћосић.
„Руски деминери радиће до краја године, како је и планирано, а та локација се према резултатима извиђања сматра најзагађенијом у односу на преосталу загађену површину од око три милиона квадратних метара у цивилној употреби“, саопштио је данас Центра за разминирање Републике Србије.
Реализацијом тог пројекта отклониће се опасност коју мине и друга неексплодирана убојита средства представљају за људе и животну средину, а то ће допринети повећању безбедности становника и стварању могућности за безбедно коришћење земљишта и експлоатацију шуме, наводи се у саопштењу које је потписао в.д. директора Центра Јовица Симоновић.
Пројекат разминирања „Карађорђевог брда“ израдио је Центар за разминирање, који и контролише квалитет изведених радова.
Први дан рада почео је смотром припадника одреда, обележавањем терена и контролом исправности техничких средстава и опреме.
Руско-српски одред на том терену, око три километра од центра Параћина, ради од 2009. године и до сада је разминирана 3.943.814 квадратних метара на којима је пронађено и уништено 12.505 комада мина и неексплодираних средстава.
Деминери су на тој локацији пронашли и много муниције заостале из Другог светског рата, међу којима су и авионске бомбе тешке по 50 и више килограма.
Одред је радио и на разминирању четири локације од касетне муниције у околини Ниша, а разминирања које обавља „Емериком“ финансира Влада Руске Федерације преко Министарства за ванредне ситуације у оквиру Програма хуманитарног разминирања у Србији.
Меморандум о разумевању између „Емерикома“ и Центра за разминирање важи до 2022. године.
Када је реч о разминирању самих магацина, у којима се догодила експлозија, они су под контролом војске и у надлежности војске, а Центар за разминирање је цивилна институција и не обавља разминирање на војним објектима.
Одред је прошао врло строге припреме захваљујући којима за седам година рада у Србији није било ниједне повреде.